in ,

Kaplumbağa Sevdalılarına Öneriler

Kaplumbağalar, ülkemizde bir çok çocuk ve yetişkin insan tarafından evde beslemek için tercih edilen hayvanlar listesinin başlarında yer alıyor. Küçük su kaplumbağalarının en büyük tercih sebeplerinden birisi de elbette bakımın kolay ve boyutlarının çok değişmemesidir. Elbette ki bahsedildiği üzere çok da kolay değildir bakımları ancak diğer tüm evcil hayvanların bakımı baz alınırsa onlara nazaran daha kolaydır. Özel bir itinal ile beslenmesi gereken bu kaplumbağaları kesinlikle küçük bir plastik kap içerisinde besleme hayalini kurmayın. Bu süreç onların kısa süre içerisinde ölümü ile sonuçlanacaktır.

  • Beslenme ve Ortam

Kaplumbağalar hem etçil hem de otçul gıdaları tüketebildikleri için, besinlerinin düzenini iyi oturtmak gayet önemlidir. Rahat hareket edebilecekleri genişlikte bir kapta oda sıcaklığındaki bir su içerisinde beslemeniz en doğrusu olacaktır.

  • Güneş ışığı

Su Kaplumbağaları kesinlikle direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalılardır. Sağlıklı kemik gelişimleri için yaz aylarında gölgede, kış aylarında ise UV ışınlı lambalar ile gelişimine yardımcı olmalısınız.

  • Bakılması gereken yerin koşulları

Kaplumbağalar sıcaklığa ve neme duyarlı oldukları için, bulundukları ortamın havasının ona göre ayarlanması gerekiyor. Yaz aylarında çok fazla nem olmayan oda sıcaklığında, kış aylarında ise çok soğuk olmayan yine oda sıcaklığında bir yerde kabını konumlandırmanız gerekmektedir.

  • Su Temizliği

Kaplumbağaların bulunduğu kaplarındaki suyun temiz olması her zaman için önemlidir. Su seviyesi çok yüksek olmamakla birlikte sürekli olarak değiştirilmesi gerekir. Plastik kap veya küçük fanuslar yerine teraryum kullanmanız ve içerisinde dekoratif ürünler kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. İçerisinde bulunan suyu sürekli olarak değiştirmeye vaktiniz yok ise su filtresi alıp, takabilirsiniz.

  • Beslenme sıklığı

Su Kaplumbağaları son derece iştahlı ve obur canlılar olmaları sebebiyle, sizler önüne ne koyarsanız yiyeceklerdir. Bu nedenle su kaplumbağalarını beslenme sıklığı az ve sürekli olmalıdır. Yavrular günlük olarak 3 defa beslenebilir. Yetişkinlerde bu sayı 2’ye düşmektedir. Onlara yiyebilecekleri kadar besin vermeniz gerekir. Beslenme sonrasında ise suda kalan yiyecekleri de temizlemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde yemek sonrası yaptıkları dışkılarını da temizlemelisiniz. Aksi takdirde bulunduğu ortama ağır bir koku yarar. Bu durum su kaplumbağalarının sağlığı açısından da kötüdür.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kripto Para Dolandırıcılığı

Hadise ve Makyaj Mesajı