in

Dünyadaki Göz Alıcı Mimari Yapılar

Dünya üzerinde milattan önce ya da sonrasında inşaa edilmiş hatta yapıldığı tarihi bilinmeyen bir çok muhteşem mimari yapı vardır. Bu yapıların bazıları şehirlerin kalbinde, bazıları ise etrafındaki dünyadan bağımsız kendi alanı içerisinde göz alıcı şekilde duran yapılardır. Her ne kadar uzakta olursa olsun, yılın her günü her ayı milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yapılardan bazıları günümüzden yüzyıllarca öncesinde yapılmasına rağmen, modern yapılara taş çıkartacak kadar sağlam ve ihtişamını korumaktadır. Elbette tüm bunlara ek olarak bünyesinde bulunduğu devlet tarafından da gerçek anlamda korunulan yapılardır. Öyle ki geçmiş zamanlarda yapılan bu yapılar, sağlamlığı ve mimari zekası ile görenleri hayrete düşürüyor. Sizler için hazırladığımız dünya üzerindeki muhteşem yapılar listemizi beraber inceleyelim.

  • Ayasofya, İstanbul – Türkiye

Elbette ki dünya harikalarından bahsederken ülkemizde bulunan ve tüm dünya tarafından çeşitli ödüllere, yazılara ve şiirlere layık görülmüş Ayasofya’yı koymamak yanlış olurdu. Milattan sonra 537’li yıllarda inşaası tamamlanan Ayasofya, İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan en eski şehir merkezindedir. 1453 yılında artık Osmanlı Devleti tarafından alınmasının sonucunda, Fatih Sultan Mehmet tarafından da Camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise müze olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir.

  • Parlamento Binası, Londra – İngiltere

Dünya üzerinde inşaa edilmiş olan en eski Parlamento binasıdır. Öyle ki tüm yerel halk ve dünya tarafından Parlamentoların anası olarak anılmaktadır. Göz alıcı ışıklandırmasıyla, denize sıfır olması ve muhtemeşem mimari yapısı ile adet bir görsel şölen sunuyor. Parlamento Binasının hemen sağ tarafında, binaya bağlı kalarak yapılmış bir de büyük Saat Kulesi vardır.

  • Tac Mahal, Agra – Hindistan
  1. Yüzyılın başlarında inşaası tamamlanan Tac Mahal, Hindistan ülkesinin bir sembolüdür. Zamanın büyük İmparatoru Şah Cihan’ın en büyük aşkı olan Mümtaz Mahal’e armağınıdır bu muhteşem yapı. Hakkında bir çok efsaneler anlatılır, hikayaler ve rivayetler söylenir. Fakat aralarında en kuvetle muhtemel olanı ise, İmparator Şah Cihan’ın karısı olan Mümtaz Mahal söylenildiğine göre öldüğünde daha önce emsali olmayan bir anıt mezarı yaptırılmasını istedi. Bunun üzerine dönemin zanaatkarları, en önemli ustaları da dahil olmak üzere 20.000 kişiyi çalıştırarak yapılmıştır.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Evde Balık Beslemek İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Dikkat ! Whatsapp kullanıcılarına dava açabilecek