in ,

Dünyaya çok benzeyen 2 gezegen keşfedildi

İnsanoğlu yüzyıllardır dünya dışındaki hayatı araştırıyor. Son yıllarda ise gökbilimciler tarafından bir çok gezegen keşfedildi ve keşfedilmeye de devam ediyor. Bu araştırmaların sonucunda dünyada bir çok söylentiler yer almaya başladı. Araştırmacılardan ziyade insanlar arasında çoğu kez farklı farklı senaryolar üretildi ve yayıldı. Araştırmalara ciddi yatırımlar yapılırken, bir çok araştırma sonuç vermeye başladı. Dünya dışında evrende ve galaksimizde bizim dünyaya benzeyen gezegenler keşfedilmeye başlandı. Ancak bunların yarısından daha fazlasında insan için yaşam yok. Yer küre sıcaklığı, havası ve iklimi gibi binlerce seçeneği karşılaması gerekiyor insanların yaşam alanları oluşturabilmesi için.

Son dönemde gökbilimciler tarafından geçtiğimiz yıllarda keşfedilen 7 adet gezegenden 2’sinde insanların yaşamı için uygun olduğu söylendi. Boyur ve görünüş olarak dünyaya benzediklerini ve aynı zaman da yaşamın mümkün olabileceğini de eklediler. Bilim dünyasında büyük bir heyecana sebep olan bu gezegen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA tarafından güneş sistemi dışında Trappist-1 adındaki yıldızın yörüngesinde tespit edildi. Bu tespit bilim dünyasının gündemine oturarak, dünya dışında başka bir gezegende yaşamın mümkün olup olamayacağı ile ilgili hayali adım atmış olundu.

Tüm bu araştırmalarla kalmayıp gezegenleri daha da yakından incelemeye başlayan NASA, bu yıldızların yörüngesinin modellemesini de çıkardı. Bu 7 gezegen içerisinde su ve ısı kaynağı olup olmadığı incelenerek medyaya sunuldu. Uzun araştırmalar sonucunda keşfedilen 7 gezegenin 6’sında ısı kaynağı ve su olduğunu açıkladılar. Bir sonraki araştırma ve adım olan ısı kaynağının derecesini bulmaktı. Yine araştırmalar sonucunda saptandı ki 7 gezegenin içerisinden 1 tanesinin ısı sıcaklığı ortalaması 15 derece. Bu miktar dünyanın ortalama ısı değerine çok yakın.

Tüm bu araştırmaların sonucu gösteriyor ki, yakın gelecekte dünya dışında başka yaşanacak yerlere insanlığın temeli atılacak. Belki de yıllar sonra insanlar artık başka gezegenlerde yaşayacak ve o gezegenler dünyamıza komşu olacak. Her zaman için bu tür haberler ve alınan duyumlar insanları fazlasıyla heyecanlandırmaya yetmiştir. Yakın gelecekte bizler artık dünya üzerinde değil, yeni evimiz veya komşumuz olacak başka bir gezegene geçeceğiz.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi

Dünyadaki Göz Alıcı Mimari Yapılar