in

Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi

Dünya üzerinde her geçen gün popülaritesini arttıran Kripto Paralar Bitcoin, Ripple, Ethereum gibi bir çok opsiyonlarıyla piyasada varlığını ve değerini korumakta. Bu sanal para birimleri varlığını sürdürürken aynı zamanda da değerlerini de arttırmakta. Özellikle tüm dünya tarafından tanınan ve Bitcoin Milyarderleri ile de fazlasıyla ün yapan bu sanal para birimleri piyasayı oldukça canlı tutmaktadır. Bitcoin geçtiğimiz son 3 ayda güncel değeri 4 binken, tam olarak 2 katından fazla bir değere ulaşarak 9 binleri gördü.

Her geçen gün yeni ve küçük piyasa hacmi olan sanal paralar ekleniyor. Dünya üzerinde ise sürekli olarak ekonomi gündemi haberlerinde yer alan bu sanal para birimleri, kendisinden fazlasıyla söz ettirmeyi başarıyor. Facebook ise bu yarışta kendisine çok büyük bir pay ayırmak istiyor. Mart aylarında gündeme sızan yeni kripto para birimleri, geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg’in Facebook hesabından yaptığı paylaşım ile resmi olarak duyuruldu.

Bu açıklamanın üzerine yine 2018 yılında yaşanan Facebook’un kişisel verileri satma davası yüzünden bir çok insanın aklında güvenlik açığı ile ilglili düşünceler oluştu. Oluşmakla kalmayıp sosyal medya üzerinden Mart ayından itibaren konuşulmaya başlandı.

Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi Libra, global ve finansal bir altayapı olarak adlandırılıyor. Facebook tarafından özel olarak geliştirilmiş bir Blockchain algoritmasına sahiptir.

Tüm bunlara rağmen güven konusunda Facebook’a karşı fazlasıyla sıkıntılar yaşayan müşterileri, Veri madenciliği sayesinde kazanılan bu kripto para birimlerine, daha önce yaşanan kişisel verileri satma skandalı yüzünden çekingen yaklaşıyorlar. Fakat Facebook bu durumun farkında olup, yaptığı açıklamalarına kişilerin özel bilgileri tamamen korunacaktır, yalnızca ihtiyaç duyulacak olan veriler toplanacaktır cümlelerini de eklemeyi ihmal etmedi.

Kripto Paralar her yıl yapılan yatırımlar artmakla birlikte milyar dolarlar çıtasına ulaşan yatırımlar yapılmaktadır. Facebook ise bu kripto para birimlerini, şuan ki yatırımları arasında bulunan Uber ve Lyft gibi uygulamalara yatırım yaparken kullanacağını açıkladı. Tüm veriler gösteriyor ki Facebook’un yeni para birimi olan Libra dünya üzerinde hemen hemen her ülkede faaliyet gösterebilecek ve piyasa dengesine hakim olabilecek.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Miranda Kerr’in Güzellik Sırrı !

Evde Balık Beslemek İsteyenlere Altın Tavsiyeler