in ,

Türkiye’deki Öğrenci Şehirleri

Milyonlarca öğrencinin ve öğrenci dostu şehirlerin bulunduğu güzel ülkemiz, Türkiye. Ülkemiz dünyada öğrencilerin en çok olduğu ülkeler sıralamasında Avrupa’da 2. Sırada yer almaktadır. Elbette bu kadar çok fazla öğrenci nüfusu olunca bazı şehirlerimiz ise sadece öğrenciler kaynaklı yaşamaktadır. Öğrencilerin çok olduğu şehirlerde, esnafların, dükkanlların, marketlerin ve tüm alışveriş zinciririnin asıl alıcısı öğrenci olduğu için, fiyatlar doğru orantıda aşağı düşüyor. Özellikle küçük şehirlerimizde yoğunlukta yaşayan öğrencilerimiz, fiyatlardan gayet memunlar. Bu sebeple satıcı olan kişilerde alıcı olan kişileri tanıyor ve fiyat politikasını bu ölçekle belirliyor. Türkiye’deki Öğrenci Şehirleri adlı listemize gelin beraber göz atalım ;

  • Eskişehir

Elbette ki bu şehirin adını listemizin en başında görünce şaşırmadınız. Çünkü Türkiye’deki öğrenci şehirleri dediğimizde, büyükten küçüğe herkesin aklına Eskişehir geliyor. Yaklaşık olarak 80 bine yakın Üniversite öğrencisi bulunan bu nadide şehirimiz, öğrencilerimiz geçim konusunda diğer şehirlere göre çok daha rahatlar. Eskişehir, kiralık ev ya da yurt gibi öğrencinin büyük dertlerinden yoksun bir kent olduğu için ziyaretçilerini ve yerel halkını genel anlamda tatmin edebiliyor.

  • Aydın

Ülkemizin Ege bölgesinde yer alan ve bölgenin en büyük kenti olan Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi’ni bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple kentin içerisinde yaşamını sürdüren ve okuyan öğrencilerin sayısı 20.000’i aşkındır. Harikalar şehri İzmir’e yakın olması, yine kiralık ev ve öğrenci yurtları sorunlarından muaf olması ve en gözde seçeneği olan tatil beldesi olması gibi özellikleri sayesinde öğrencilerin en çok rahat yaşayabildikleri şehirlerden birisidir.

  • Antalya

Ülkemizin turizm kaynağı olan Antalya şehrimizi öğrencilerin tercih etmeleri için bir çok seçenek mevcut. Capcanlı gece hayatı sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği opsiyon olarak en başta yer alıyor. Ulaşımı konusunda kolaylığı, her öğrenci şehrimizde olduğu gibi Antalya şehrimizde de öğrenciye kiralık ev, öğrenciye yurt gibi seçeneklerinde herhangi bir problem yaşamamaları Antalya şehrini tam bir öğrenci şehrinedönüştürmüştür. Kültür ve sanat açısından fazlasıyla zengin olan tarihi, eski mimari yapıları ve aktiviteleri sayesinde de yine turizmizin göz bebeği konumundadır.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dilan ÇITAK’tan Kötü Haber!

Şeyma SUBAŞI’dan ilk akım