in

Chernobyl Dizisini Bu Kadar Muhteşem Kılan Ne ?

İnsanlık tarihin en kara günlerini yaşatan, derin bir iz olarak kalan Çernobil Faciası geçmişten günümüze yaşanan en büyük nükleer patlamadır. Bu facianın üzerinden uzun yıllar geçse dahi halen daha etkileri fazlasıyla görülmektedir. İnsanlık ve dünya adına çok büyük kayıpların yaşandığı bu facianın ardından, bölge çevresindeki iklim değişikliği, insanların kansere yakalanma oranlarının artması gibi bir çok kötü sonuçları doğurmuştur. Tüm bu yaşananların ardından öyle bir dizi çekildi ki tün dünya üzerindeki insanların ilgisini gayet başarılı bir şekilde üzerine çekmeye ve yoğun ilgi görmeye başladı. Devam eden tüm bu kötü etkilerin adına dizi – film sektöründe çekilmiş, piyasaya, izleyicilere sunulmuş harika bir başyapıttır, Chernobyl Dizisi.

Craig Mazin’in en ince detayına kadar düşünülüp, izleyicilere çıplak gerçeklik hissiyatı veren ve Johan Reck’in yönetmeliğini yaptığı HBO’nun şuanlık 5 bölümü yayınlanmış yeni dizisi, izleyicilere dizi keyfinin enlerini yaşatmaya devam ediyor. Üstün oyuncu ekibi, sürükleyici hikaye yapısı ve dikkatleri üzerinden bir an olsun ayırmamasını sağlayan sahneleri ile ekranlarda ilk sıraya yerleşti. Hikaye anlatımı ile bizlere tamamıyla gerçekler ile karşı karşıya bırakan ve yüzleştiren bu dizi, sektörde hatrı sayılır ciddi bir konuma yerleşmiştir. Görünen o ki uzun bir süre dillerden düşmeyecek ve seri şeklinde devam edecek gibi. Dizide geçmiş yıllarda Sovyet Rusya’da bulunan Ukrayna’nın Pripyat adlı kentinde bulunan Çernobil Nükleer Santralinde yaşanan o büyük patlamayı, o zamanlarda yaşanan zorlukları, yok olan insanları, anıları ve hayatları anlatıyor. Henüz 5 bölüm olmasına rağmen tüm listelerin en başında yer alan Chernobyl dizisi uzun süre yerini koruyacak gibi gözüküyor.

Takdir edersiniz ki bir dizinin tam anlamıyla muhteşem olarak adlandırabilmemiz için her detayı ile tamamlayıcı ve izleyiciye hitap edebilmesi gerekiyor. Tüm bu parçaların ise doğru konumlandırılıp, doğru aktarılması gerekiyor. Açıkcası Chernobyl dizisi ile bağlantılı olan tüm parçaların gerçek anlamda birbiri ile koordineli ve tamamlayıcı olması dizinin sürükleyici olmasını sağlıyor. İnsanlara yakın geçmişte yaşanan büyük ve derin bir faciayı lanse etmesinin yanında “Bu felaket tekrar yaşanabilir” algısını onlara hissetirmesi en ince ve vurucu detayıdır. Dizinin ekibindeki her bir oyuncu özenle seçilip, konumlandırılmış. Oyuncu kadrosuna baktığımızda ise göz dolduran oyuncuların seçilmesi de bir cabası. Tüm bunlara ek olarak Chernobyl dizisinin detayları ve görüntü yönetmenliği açısından da izleyicileri etkisi altına alması bu diziyi bir başyapıt yapmaya en büyük neden.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rüştü REÇBER taburcu oldu.

Zayıflamanın Anahtarı Olan Besinler