in

İstanbul’da Bulunan Eşsiz Yapılar

İstanbul başlı başına gezilecek yerler ile dolu bir şehirdir. Dopdolu mimari yapılarıyla, Tarihi binalarıyla, Doğal güzellikleriyle ve daha niceleriyle Ülkemizin göz bebeğidir. Boğaza sıfır olan eski ama yıllardır sapasağlam yapıları, İstanbul’un en eski yapıları, göz alıcı güzellikte turistik mekanları ile tamamıyla gezilmesi gereken yerlerle doludur. Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne, Sultan Ahmet Camii’sinden Yerebatan Sarnıcı’na ve Rumeli Hisarı’ndan Anadolu Hisarı’na kadar bir çok muhteşem, mimari harikası yapılara sahiptir. İstanbul’u İstanbul yapan bu eşsiz yapıları gelin beraber inceleyelim.

  • Galata Kulesi

528’li yılların başlarında inşası tamamlanan bu göz alıcı yapı, artık günümüzde İstanbul’un sembolü haline gelmiştir. İstanbul’da gezilecek yerler listesi yapacak olsak, en başa Galata Kulesi’ni koymak en doğrusu olacaktır. Öyle ki hakkında bir çok hikaye, şiir, ve rivayet barından bu kule, tüm ihtişamı ile İstanbul’un en eski yapılarından birisidir. Tüm bunlara ek olarak İstanbul’da yapılmış en eski tarihi yapılardan birisidir.

  • Kız Kulesi

İstanbul dediysek, boğazın incisi, İstanbul’un göz bebeği olan bu tarihi yapı hakkında bir çok rivayet, ve hikayeler vardır. Yıllar öncesine dayanan hikayelerde, hatta efsanelere konu olan Kız Kulesi, muhteşem konumu ve görüntüsü ile adından sıkça söz ettirmiştir. Tarihçesi Osmanlı dönemine uzanan Kız Kulesi’nin, günümüzdeki halinden önce bir çok kez yangın ve defarmasyon görmesi sonucunda, büyük bir onarım sürecinden geçmiştir. Bu geçirdiği büyük restarasyonlar sonucunda günümüzdeki yapısını hala daha korumaktadır.

  • Sultan Ahmet Camii

İstanbul’da yaşayan müslümanların en çok tercih ettiği ibadet alanı olan bu camii, hem yerli halk hem de özellikle turistler tarafından yılda milyonlarca belki de milyarlarca kez ziyaret almaktadır. Göz alıcı işlemeleri, Harika mimarisi, uzun yıllar geçmesine rağmen hala sağlam kalan yapısı sayesinde, İstanbul’da gezintiye çıkacakların ilk gelmek istedikleri yer haline geliyor. Camii’nin tasarımını Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmed Ağa tarafından, 1609 ile 1617’li yıllarda yapılmıştır. Camii içerisinde bulunan iç duvar renklerinin ve göz dolduran motiflerin renklerinin mavi olması sebebi ile ülkemiz dışında “Blue Mosque” olarak anılmaktadır.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Zayıflamanın Anahtarı Olan Besinler

Apple’da Büyük Bir Devir Kapanıyor