in

Dünyanın En Ölümcül Varlığı Bakteriyofaj

İnsanlık tarihi boyunca, insanların en büyük düşmanı bakteriler olmuştur. İnsanlık tarihinin belki de en büyük dostu olabilecek çok tehlikeli bir canlı var. Bakteriyojaf olarak adlandırılan bu varlığın insan vücuduna hiç bir zararı olmamakla birlikte, insan vücudu içerisindeki tüm zararlı bakterileri de öldürüyor. Bakteri ve virüsler insanlar için dünya üzerinde bulunan en ölümcül varlık diyebiliriz. Belki de gelecekte ki yaşantımızda en sadık dostumuz olacaktır bu varlıklar.

Bakteriyofajlar canlı değilledir. Sadece belli başlı virüs türlerini hedef alan virüslerdir. Çoğalmak için ise diğer canlı hücrelere ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde her geçen gün okyanusta bulunan bakterilerin %40 gibi büyük bir çoğunluğunu bu bakteriyofajlar öldürmektedir. Sizler bu yazıyı okurken dahi etrafınızda milyarlarca hatta trilyonlarca bakteriyofaj sizlerin üzerinde süzülmektedir. Siz bu bakterilerin farkında olmasanız bile vücudumuza girdikleri anda tüm virüs ve zararlı bakterileri öldürürler.

Bakteriyofajlar, bulundukları ortamdaki bakteriler türleriyle karşılaştıklarında öncelikle onlara tutunuyor, daha sonrasında ise sahip oldukları tüm genetik mikroorganizmaları bakterinin içerisine bırakıyor. Aktardıkları tüm bu genetik yapılar ve metaryeller salgıladıkları bakteriyi ele geçiriyor ve kendisine ait tüm kaynakları bu virüsü çoğaltabilmek için kullanıyor. Bir sonraki adımda ise patlama gerçekleşiyor. Bu patlamanın sebebi ise tüm kaynakların kullanımı nedeniyle yeni çoğalan virusler herhangi bir metaryelden enzim yapamıyor ve patlıyor. Özgür kalan bu virüsler yeni bir kurbana denk gelene kadar öylece süzülüyor.

Tüm bunlara ek olarak 20. Yüzyılların başlarında keşfedilen penisilin sayesinde bakteriler kolaylıkla insan vücudundan atılıyor ve öldürülüyordu. Ancak günümüzde bakteriler antibiyotiğe dayanıklı hale geldi ve kullandığımız ilaçlar fayda etmez hale geldi. Günümüzden yıllar önce henüz antibiyotiğin keşfinden önce insanlar ufak bir enfeksiyon sonucu hayatlarını kaybedebiliyorlardı. Ancak daha sonrasında ise bakteriler de bu duruma karşı bağışıklı geliştirerek artık dirençli bakteriler türemeye başladı. Tam bu noktada ise insanlığın çaresiz kaldığı yerde bakteriyofajlar devreye girebilir. İnsanlığın gelecekteki yeni umudu olabilecek bu bakteriler keşfedildi ve araştırmaları devam ediyor. Belki de önümüzdeki uzun yıllar sonrasında bakteriyofaja dahil olmak üzere bir çok önleme dirençli bakteriler meydana çıkacak.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Apple’dan Büyük Çağrı, MacBook Pro’ları Geri Çağırıyor

Paçalı Güvercinleri Kafeste Beslemek Zararlı mıdır?