in ,

Köpeklerin Sadakati

Köpekler ile insanların arasında bulunan bu sevgi bağı binlerce yıl öncesine dayanır. Yıllardır insanlara en yakın canlılar olarak bilinirler. Öyle ki köpeklerin sadakati tüm diğer insanlardan çok daha fazladır. Sahiplerine olan bağlılıkları, onlara olan sevgisi pahabiçilemez ve ölçümlenemez. Karşılıksız olarak sever ve güvenirler. Onların bu karşılıksız sevgisine layık olan bir çok insan vardır fakat layık olamayan, sahiplendikten bir kaç ay sonrasında terkeden, bakımını yapamayan o kadar çok insan var ki. Terkedildiklerinde yaşadıkları psikolojik sorunları onları ölüme kadar götürebilmektedir. Terkedilmiş köpekler enerjilerinin büyük bir çoğunu kaybederler. Yemek yemezler ve hep sahiplerinin onları gelip alacağını sanarlar. Bu durum onlar için büyük bir travmaya yol açar. Tekrar sevgi ve şefkat gösterilmediği sürece toparlama süreçleri çok zor olacaktır, hatta toparlayamayan köpekler dahi olmuştur.

İnsanların en çok sevdiği hayvanların en başında gelen köpekler, insanları da kendileri gibi köpek olarak görürler. Ancak onlara göre çok büyük köpekler. Bir çok köpek cinsi tamamen evcilleştirilmiş olsa da evde bakıma uygun olmayan bir çok köpek cinsi vardır. Tamamıyla doğada ve yeşillik alanlarda büyümesi ve gelişmesi gereken köpeklerdir bunlar. Bunlara ek olarak ise evde ya da evimizin bahçesinde besleyip bakabileceğimiz köpekler, bizlere adeta birer dost olurlar. Bizler onları terketmediğimiz sürece asla bizi bırakmayacaklardır. Çoğu yaşanmış gerçek olaylar gösteriyor ki, köpeğimizi bir yere bırakıp terk etsek dahi uzun bir zaman sonra geldiğimizde bizi aynı heyecan ve sevgi ile karşılıyorlar.

İnsanlar tüm bunlara rağmen bakamayacakları köpekleri sahiplenip, yine de onlara kıyabiliyorlar. Köpek sahiplenmek demek başlı başına bir sorumluluk almaktır. Ona sadece yemek ve su vererek bakmış olmuyorsunuz. Köpeği sevip, onun aşılarını hastalıklarını takip edip, şefkat göstermelisiniz. Elbette ki sürekli olarak bir yere bağlı yaşamasına da müsaade etmemelisiniz. Onunla oyunlar oynamanız gerekiyor. Beraber gezmeniz, koşmanız ya da oyunlar oynamalısınız. Aksi takdirde temel ihtiyaçlarını karşılıor dahi olsanız köpeğiniz psikolojik sorunlar yaşabilir. Tüm bu psikolojik sorunlar ise köpek hastalıkları olarak geri dönecektir. Köpekler insanların en sadık dostları, onları sevelim.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
0

Bitcoin’in Evrimi

Aslanlar Hakkında Bilinmeyenler