in

Paçalı Güvercinleri Kafeste Beslemek Zararlı mıdır?

            Günümüzde güvercin yetiştiriciliğine merakı olan ve hobi ya da zamanının büyük çoğunluğunu güvercin yetiştiriciliğine adamış hayvan severler bulunmakta.  Güvercinler kimi zaman bir parkta, kimi zaman bir lamba direğinde, kimi zaman ise pencerelerimize konuk olmakta. Peki, bu sevimli dostlarımızın ülkemizde 65’den fazla cinsi bulunduğunu biliyor muydunuz?   İnsanlar tarafından yetiştirilen, paçalı güvercin adı ile bilinen evcil güvercinlerin kafeste beslenmesinin zararlı olup olmadığına dair bilgiler aşağıdadır.

           

            1- Kafes Konusu Yeterince Güvenli Mi ?

            Evcil bir güvercin beslerken en önemli olan şey onların temel ihtiyaçlarını karşılamanız ve onların güvenliğini sağlamanızdır.  Bu sebeple kafeste beslediğiniz güvercininizin kafesini öncelikle onun kendini güvende hissedebileceği yere konumlandırmanız gerekmektedir.  Ayrıca dostunuzun yaşayacağı bu kafesin güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmasına engel olunmalıdır. Evinizde kedi, köpek gibi başka evcil dostlarınız varsa, anlaşamamaları ihtimalini göz önüne alarak kafesten uzak tutmakta yarar bulunmakta.

            2- Kafes, Güvercininizin Sağlığı İçin Uygun Mu?

      Biliyorsunuz ki; güvercinler doğaları gereği özgür ruhlu canlılardır. Paçalı Güvercin gibi evde bakımını üstleneceğiniz güvercininizin onun sağlığı açısından boyutları yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bu sebeple güvercininizin kafesinin mutlaka standartlara uygun olması gerekmekte ve minimum 2 metre genişliğinde ve 2 metre uzunluğunda olması zorunludur. Bu sebeple kafeste güvercin beslemek istiyorsanız, mümkün olduğunca büyük olacak bir kafeste beslemeniz ve hatta ortamınız müsait ise bahçenizde olabildiğince büyük bir güvercin kümesi yapmanız gerekmektedir.

            3- Kafes Temizliği

      Güvercininizin sağlıklı yaşaması ve huzuru için kafesinin mutlaka her gün bakımı ve temizliği şarttır. Kafes her gün dikkatle temizlenmeli ve kuşların ıslak ve nemli ortamlardan nefret ettiği göz önüne alınarak kafesin gün içerisinde kuru olduğu takip edilmelidir.  Kuşun beslenme sağlığı açısından, besinleri ve suyu günlük olarak değiştirilmeli ve tazelenmelidir.  Günlük temizlenen güvercin kafesi, mikropların barınmaması için, bir miktar dezenfekte ilacı karıştırılarak ılık su ile tozlar silinmelidir.  Kafes temizlik ve hijyen koşulları güvercininizin sağlığı ve yaşamı açısından hayati önem taşımaktadır.

            4- Kafeste Beslenen Güvercinin Havalandırılması

      Özgür ruhlu olan bu kuşların günlük olarak kafesten çıkarılması, havalandırılması ve uçuş imkânı yaratılması psikolojileri, sağlıkları ve formları açısından hayati önem taşır. Bütün günü kafeste geçiren kuşunuzun havalandırılmaması sağlığı açısından aşırı zararı bulunmaktadır.  Mümkünse güvercinlerinizi gündüz 1 saat ve akşam 1 saat olmak üzere günlük 2 saat gerekli önlemleri alarak havalandırmalı ve uygun ortamda uçmasını ve egzersiz yapmasını sağlamalısınız.

             5- Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

      Kafeste besleyeceğiniz güvercinlerinizin sağlıklı ve düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle güvercin cinsinize uygun olarak hazırlanmış yemlerden tüketmeniz yararlı olacaktır. Kafeste beslenen güvercinlerinize beslenme ürünleri çeşitliliği sağlamanız özellikle tavsiye edilmektedir. Aksi bir beslenme düzeni güvercininizin kalsiyum eksikliğine sebep olacak ve sağlığı açısından zararlı olacaktır. Besin çeşitliliği açısından taze sebze de oldukça önemlidir. Brokoli, havuç, lahana, ıspanak, yeşil salata gibi sebzeler ve armut, elma, kavun, yaban mersini gibi meyveler ve de ekmek kırıntısı, pişmiş pirinç, buğday, darı gibi tahıllar hem kafesteki güvercininizin hoşuna gidecek hem de çeşitlilik sayesinde vitamin açısından besleyici olacaktır.

            6- Besin ve Vitamin Takviyesi

      Evimizde kafeste beslediğimiz güvercinlerimize ne kadar çeşitli, sağlıklı ve besleyici besinler verirsek verelim, bazen bu besinler vitamin ve mineral bakımından gerekli ihtiyacını tamamen karşılayamamaktadır. Vitamin ve mineraller ise güvercinlerin sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Güvercin dostlarımızın; sağlam kas ve kemik yapısı, parlak tüy yapısı, doğurganlığı ve hastalıklara karşı dirençli olması için yeterli vitamin ve mineralleri alması gerekmektedir. Besinlerle yeterli olmayan bu vitamin, mineralleri sağlamak için zaman zaman piyasada güvercinlere özel hazırlamış olan ek vitaminler ile takviye yapılması oldukça yarar sağlayacaktır.

            7- Düzenli Kişisel Bakımı

      Güvercin dostunuzun sadece günlük kafes temizliğini yapmak sağlığı açısından yeterli olmayacaktır. Unutmayın ki; her canlı gibi güvercininiz de sağlıklı yaşam sürmesi için kişisel bakım ve temizliğe ihtiyaç duymaktadır.  Bu sebeple kuşunuzun banyo yapması ve tüylerinin temizliği için haftada birkaç kere kafesine veya havalandırılması esnasında uygun bir konuma sığ olacak şekilde bir kaba su bırakmalısınız. Bu suyu yıkanması için birkaç saat güvercinin ulaşması için bırakmalı ve banyo sonrası kirli suyu kuşunuzun yanından kaldırmalısınız.

            8- Düzenli Olarak Parazit ve Hastalık Kontrolü

      Güvercinimizin sağlığı için bu 7 maddedeki kuralları uygulanmasının yanı sıra önemli olan diğer bir şey ise düzenli olarak parazit ve hastalıklarının kontrolüdür. Yeterince banyo yaptırılan ve kafes temizliği yapılan güvercinlerde bile bazen bit, pire, kene gibi parazitler görülebilmektedir.  Bunu önlemek amaçlı periyodik düzenlerle kafes toz ve sprey parazit karşıtı ilaçlar ile ilaçlanmalıdır.

      Yaşayan tüm canlılar gibi, kafeste beslediğimiz güvercin dostlarımız da hastalıklara karşı direncinin düşmesi ile birlikte maalesef hastalanabilirler.  Güvercin hastalıkları arasında başlıcaları; çiçek, koksidiozis, kronik solunum yolu hastalığı, kanser, tuberkülozis ve paratifodur. Bu ciddi hastalıklardan korumak ve erken tedavisini sağlamak için kuşlarımızın sağlık durumunu düzenli olarak takip etmeli ve bu hastalıkları başlangıç aşamasında tespit edilip veteriner doktor tarafından tedavisine başlanması hayati önem taşımaktadır.

            İşte saydığımız bu 8 madde kafeste yetiştirdiğimiz paçalı evcil güvercin dostlarımız için çok çok önemlidir. Bu 8 maddenin her birine tek tek dikkat edilmediği ve uygulanmadığı takdirde güvercinlerin kafeste beslenmesi zararlı olacaktır.  Ayrıca unutulmamalıdır ki; evlerde kafeste beslenen güvercin sahipleri belediyeye müracaat etmeli, evcil dostlarına sahiplik belgesi düzenlemeli ve düzenli olarak veteriner hekimler tarafından sağlık kontrollerinin yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın En Ölümcül Varlığı Bakteriyofaj

Muzun Hiç Bilinmeyen Şifa Niteliğindeki Faydaları