in ,

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir ?

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünya tarafından büyük ilgi toplayan ve bütün bu ilgiler sonucunda çok yüksek yatırımlar yapılan en popüler gündemlerden birisi kripto paralar. Yaklaşık olarak 10 yıl önce piyasaya giren bu alışılmışın dışında olan bu sanal para birimi, öncelikle belli bir süre hiç gündeme gelmeden sessiz sessiz sürekli olarak geliştirildi. Son yıllarda ise birçok devlet başkanı ve yatırım şirketlerinin de yatırımlara dahil olması ile birlikte büyük yankı uyandırdı. Bu yankı büyükten küçüğe herkesin ilgisini çekmeye başardı ve kripto paraya karşı oluşan bu merak sayesinde, değerini ciddi anlamda gitgide arttırmaya başladı.

            Kripto para, güvenlik bakımından kriptoloji sistemini kullanmakta olup, sanal yani dijital ortam içerisinde barınan ve ticareti yapılan bir para birimidir. Temel şifreleme yöntemleri ise matematiğe dayalıdır. Günlük hayat içerisinde yıllardır hepimizin kullanmakta olduğu Banka kartları, Sanal ortamda kullanılan dijital kartlar ya da sanal ortamda gerçekleştirdiğimiz tüm işlemlerde aslında bu para birimini kullanıyorduk.

Sanal ortamda harcanan paralar, bankaların kasasından para çıkmadan yapılan işlemler gibi yaptığımız tüm dijital ticari işlemlerimiz aslında kripto paralardı. Çünkü baktığımız zaman mekanik bir hareket yok fakat değişen sadece hesaplardaki rakamlar ve değerlerdi. Aslında tamamıyla mekanik bir işleme ihtiyaç duymadan ve ticari değere sahip olan bu sanal para biriminin temel mantığı da bu şekilde işliyor.

Dünya üzerindeki bir çok farklı para birimlerinden ayrı tutulması ve çok daha fazla ilgi görmesinin en temel sebebi ise tamamen bağımsız bir yapıya sahip olmasıdır. Bu da demek oluyor ki herhangi bir banka, devlet ya da kişiye bağlı değildir. Özellikle öne çıkan bu özelliği sayesinde gün geçtikçe artan değeri ve ilgisi ile insanların yatırım için en çok tercih ettiği para birimi olma yolunda hızla ilerliyor. Onun bu bağımsız ve organik bir yapıya sahip olması tüm insanlar açısından daha güvenli kılıyor haliyle.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. İnsanların sınırlarını zorlayan bir tür şifreleme çeşididir. Toplum içerisinde bu kavram bir şifreleme bilimi olarak kabul görür. Kripto Paraların sanal ortam içerisinde şifrelerinin oluşturulması ve çözülmesi durumunda transfer işlemi yapılır. Bir çeşit algoritma tarafından matematiksel olgulara bağlı kalarak oluşturulan şifreleme biçimidir.

Hazırlayan

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Muzun Hiç Bilinmeyen Şifa Niteliğindeki Faydaları

0

Bitcoin’in Evrimi