in

Facebook Artık Bizleri Para Karşılığında Takip Edebilecek

Günümüz teknolojisinde en çok kullanılan Sosyal Medya Platformu olan Facebook, dünyanın en büyük insan datasına sahip olması ile ünlü. Bu veri datasını bir çok kez izinsiz kullanması ile yasal süreçlerden geçti. Bu yasal süreçlerin en çok bilineni ise geçtiğimiz yıllarda Mark Zuckerberg’in de hakim karşısına çıkmasıyla bilinen, Facebook’un kişisel verileri büyük şirketlere satması oldu.

Facebook tüm bunların üzerine artık kullanıcıların izni doğrultusunda belli bir ücret karşılığında takip ederek bilgi toplayacak. Bu bilgiler doğrultusunda kişilerin gittikleri yerleri, yedikleri yemekleri ve daha fazlasıyla reklam verebilecek. Bu bilgileri kişilerin yine izini doğrultusunda reklam şirketlerine satabilecek. Kişinin konumunu izlemek o kişi hakkında bir çok bilgiyi de yanında getirecektir. Reklam şirketleri için bulunmaz bir nimet olarak da adlandırabiliriz. Çünkü kişinin her ihtiyacını bilerek doğru reklamı yapabilmek satışlarını ve sundukları hizmeti doğru orantıda arttıracaktır. Bu bilgiler çok değerli olup Facebook şirketinin değerine değer katması planlanıyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte bir çok haber kaynağı ve siteler bu şekilde söylenti içerisinde. Dünya genelinde ise bu durum büyük yankı uyandırdı.

Tepki gösterenlerin büyük bir çoğunluğu ekstra gelir için olumlu karşılasalarda, geri kalan kısım ise kötü tepki göstermeyi tercih etti. Günümüzde artık evimizin içerisine kadar giren bu teknoloji insanları şaşırtacak derece ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor. Facebook gibi bir çok sosyal medya platformları kullanıcılarının konum bilgilerini paylaşmak istemesi durumunda diğer kullanıcılara gösterebiliyor. Aynı şekilde bu konum bilgileri bağlı olan uygulama veya şirketlerin veritabanında kayıtlı olarak duruyor. Ancak kullanıcının isteği olmaması durumunda bu dataları herhangi bir 3.şahıs ile paylaşması kesinlikle yasaktır. Ülkelerin kişisel verilerin koruma kanunu ile ilgili çok katı yasaları vardır.Facebook çıkarmayı düşündüğü bu yeni özelliği ile fazlasıyla tepki almış durumda. Önümüzdeki aylarda ise bu özelliğin hayata geçirilip geçirilmeyeceği belli olacaktır. Şuan da ise sadece bir söylentiden ibaret olup, resmi bir açıklama yapılmamıştır.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hindistan Tapınakları Hakkında Bilinmeyenler

Bitcoin ve Altcoinlerin kitlesel olarak benimsenmesini sağlamak