in

Fillerin Şefkati

Bir çoğumuzun daha önce hayvanat bahçelerinde gördüğü Filler, devasa ve büyük cüsseleri ile korkutucu durabilirler ve karada yaşayan en büyük memeli hayvanlardır. Fakat görüntülerinin aksine yetişkininden, yavrularına hepsinin içerisinde şefkat, sevgi ve merhamet vardır. Filler sürüler halinde yaşamaktadır. Yeni bir yavruları olması durumunda ise yavru teyzeleri ve dişiler tarafından yetiştirilmektedir. Hayvanat bahçelerine alınan yavru filler henüz daha gelişimini tamamlamadan annelerinin ve sürüdeki onu yetiştirecek olan dişi fillerden koparılır. Daha sonrasında hayvanat bahçesi adlı işkencesi başlar.

Fillerin içindeki merhamet ve sevgi duygusu bir çok araştırmacı tarafından incelenip, kanıtlanmıştır. Öyle ki doğal alanlarında onları gözlemleyen kişiler ile oyunlar oynamaya çalışan filler, devasa cüsseleri ile insanlara her zaman çok daha nazik davranırlar. Nazik olmaları sadece insanlar ile sınırlıda değildir. Kendinden daha küçük olan bir çok hayvanlara da ezmemek ve onlara zarar vermemek için gayet dikkatli davranırlar. Fil yavruları her zaman için yetişkinlerden çok daha canlı, meraklı ve ilgi dolu gözlere etrafa bakar. Erişkin Fillerin cüsseleri devasa boyutlara ulaşmaktadır. Bir insanın elini birleştirdiğinizde sadece bir gözüne eşit bir büyüklük olacaktır.

Hayvanat Bahçesi içerisinde yetersiz alanlar nedeniyle fillerin psikolojileri fazlasıyla bozulmaktadır. İnsanlara ve doğaya sınırlı alan içerisinden bakan filler, diledikleri gibi otlanamazlar, toprakla temizlendikleri için yeteri kadar alanda temizlenemezler, ve çok büyük su alanlarına ihtiyaçları olduğu için Hayvanat bahçesinde bu ihtiyaçlarını karşılayamazlar ne yazık ki. Haliyle bu durum tüm hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar için de geçerlidir. Elbette ki görevli kimseler onların temel ihtiyaçlarını gidermek ile yetkilidir fakat kendi doğal ortamlarında buldukları imkanları orada bulamazlar. Bu durumda hayvanların genel durumlarını fazlasıyla etkilemektedir.

Fillerin insanlar tarafından en çok bilinen ve sevilen yönü ise şefkatleridir. En basit örneği ile; Doğal ortamlarında beslenen filleri araştıran kişiler, onlara yemeklerini verirken etrafında ise bir kaplumbağa olduğunu görmemişler. Daha sonrasında ise fillerin en çok sevdiği aktivite olan yemeğini yemediğini gözlemlemişler. Durumun ters gittiğini ve kaplumbağının varlığını farkedip, yemeklerini başka bir yere koyduklarında ise Fil afiyet ile yemeğini yemiştir.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Köpek Korkusu Olanlara Tavsiyeler

Kesinlikle Görülmesi Gereken Tarihi Yapılar