in ,

Hindistan Tapınakları Hakkında Bilinmeyenler

Dünya üzerinde toplamda 1 milyardan fazla Hinduizm dinine mensup Hindu olduğu biliniyor. Hindistanda ve yaşadıkları konumlarda yüzyıllar öncesinden inşaa ettikleri görkemli dini mabedleri sayesinde, dünyanın en ünlü tapınaklarına sahiplerdir. Bu tapınaklar’ın her birisi farklı konumlarda ve farklı mimari şekillerde inşaa edilmiştir. Oldukça görkemli ve devasa yapılardır. Öyle ki mimarileri sayesinde oldukça sağlam ve korunaklı bir şekilde günümüze kadar hiç bozulmadan gelmiştir. Hindular tarafından çok fazla ziyaret edilmese de, dini ritüeller için bu tapınaklar kullanılır.

  • Sri Ranganathawamy

Ülkenin Srirangam eyaletinde bulunan ve 156 hektarlık bir alana sahip olan bu devasa tapınak, renkli motifleri ile yılda milyarlarca kişi tarafından ziyaret ediyor. Ülkenin turizm ve turist açığının neredeyse bu tapınaklar karşılıyor desek yalan söylemiş olmayız açıkcası. Yerli halk ve turistler tarafından oldukça fazlaca ziyaret almaktadır. 10. Yüzyıllara kadar uzanan tarihçesi ile, dünyanın en büyük dini yapılarından birisidir.

  • Seks Tapınakları

Hinduların inançları gereği, yaşamın başlangıcı olan cinselliği öylesine benimsemişler ki, bazı tapınaklarındaki motifler sadece erotizm üzerine yapılmış. Çeşitli pozisyonlar ve kadınlı erkekli gruplar halinde Tapınakların duvarlarına işlenmiştir. Tüm bu cinsel birleşimlerini Seks Tapınaklarında gerçekleştirirlerdi.3

  • Fare Tapınağı

Fareye tapan hinduların yaşadığı bölgede bulunan bu tapınak içerisinde yaklaşık olarak 20.000 adet fare yaşamaktadır. Gerçek ismi tam olarak bilinmese de bu Fare Tapınağı yerel halk için oldukça önemli ve ciddi bir konuma sahip. Hinduların ve içeriye girecek olan misafirlerin ayakkabı ile girmelerine müsaade edilmiyor. Bunun yerine çoraplar ile içeriye giriş yapabiliyorsunuz. Fareye tapan Hindular tapınak içerisinde farelere zarar gelmesin diye ayaklarını kaldırmadan, yani sürükleyerek dolaşırlar. Fareler ile birlikte yemek yer, onlara da yemekler sunarlar.

  • Ölü Akrabaların Tekrar Giydirilip Tapınaklarda Konumlandırılması

Hinduların dini inançları gereği yılın belli özel günlerinde ölen akrabalarını kıyafetlerini tekrar giydirilmesi suretiyle, tapınaklarda belli yerlere konumlandırırlar. Bu onlar için dini bir ritüeldir. Tüm bunlara ek olarak yerel halk içerisinde yaşayan bazı kadınlar, çevresindeki akrabalarını kaybettiğinde, her akraba için bir parmağını keser. İnançları gereği tüm bu durumları garip karşılamaz, normal algılarlar.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kripto (Sanal) Para Nedir?

Facebook Artık Bizleri Para Karşılığında Takip Edebilecek