in , ,

Kripto (Sanal) Para Nedir?

Kripto (sanal) para için kısaca, Türk Lirası, Dolar, Euro gibi bir para birimidir diyebiliriz. Tek fark, bilinen para birimleri hükümetler ve devletler tarafından üretilip basılırken, kripto paralar dijital ordamda gerekli bilgi ve donanıma sahip kişiler tarafından üretilmektedir. Devletlerin bu sanal paralara hükmetmeleri mümkün değildir. Diğer bir deyişle sanal paralar, bilinen para birimleri karşılığınca değerleri olan, yüzlerce dijital kodlar ile oluşturulmuş para birimleri de denebilir.

            Kripto (Sanal) Para Birimleri

            İlk sanal para 2009 yılında üretilmiş olan Bitcoin’dir. En değerli, en çok bilinen ve en çok kullanılan sanal para birimi de Bitcoin’dir. Günümüzde Bitcoin dışında, yüzlerce sanal para birimi bulunmaktadır. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse, bilinme ve kullanılma durumlarına göre, Ethereum, Ripple, IOTA, Dash, Litecoin örnek verilebilir.

            Bayram Tatilinden Sonra Sanal Para Piyasaları Durumu

 

            Dış piyasalarda son 1 haftadır, Dünya Ekonomisi’nde önemli bir yeri olan Dolar ve Euro’nun değer kaybettiğini, Türk Lirasının ise bu para birimlerine karşı değer kazandığını görüyoruz. Dolar ve Euro^nun değer kaybetmesi, sanal para birimlerinin, bu para birimleri karşısında değer kazanmasına sebep oldu. Uzman kişilerin analizleri ve değerlendirmeleri sonucu, önümüzdeki günlerde ve bayram tatili sonrasında da, Dolar ve Euro’nun değer kaybedeceğini, dolayısı ile sanal para birimlerinin bu para birimleri karşısında değer kazanacağını işaret etmekte. Sanal para birimlerinin         Türk Lirası karşısındaki değer durumlarına baktığımızda durumun biraz daha farklı olduğunu görmekteyiz. Türk Lirası’nın son 1 haftalık genel durumuna bakıldığında değer kazandığı görülmekte. Bu da, sanal para birimlerinin Türk Lirası karşısında değer kaybettiğni ortaya koymakta. Uzman kişilerin analizleri ve değerlendirmeleri, son dönemde ve Hazıran ayının başlarında başlamış olan Türk Lirası’nın değer kazanma durumunun, bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini göstermekte. Bu sebeple, hem döviz hem de sanal para birimleri cephesinde Türk Lirası karşısında değer kaybedeğini işaret etmektedir.

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Müzik Hayatında Yıldızı Parlayan Yeni İsimler

Hindistan Tapınakları Hakkında Bilinmeyenler