in

Çin’de boşanmak isteyen çiftlere bir ay zorunlu ‘bekleme süresi’ getirilmesi sosyal medyada infial yarattı

<br />

Çin’de boşanmak isteyen çiftlere bir ay mecburî ‘bekleme süresi’ getirilmesi toplumsal medyada infial yarattı

Çin’de bugün kabul edilen yeni bir düzenlemeye nazaran, boşanmak isteyen çiftlerin evvel bir aylık “bekleme süresi” ni tamamlamaları gerekecek.

Bilhassa salgın karantinasının akabinde yükselişe geçen boşanma orantılarını düşürmek isteyen hükümetin bu düzenlemeleri nazaran, bu bir aylık müddetin akabinde çiftlerin boşanma talebi alınabilir alınacak.

Şiddet istisnası

Yasanın tek istisnası ise şiddet oldu. Çiftlerden birinin şiddet görmesi halinde bu vade dikkate alınmayacak ve boşanma talebi derhal görmek konulacak. Yasanın 1 Ocak 2021 ’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Birinci sefer geçen sene gündeme getirilen düzenlemenin yasallaşmasıyla, hususlar, Çin’in tanınan içtimaî medya platformu Weibo ’nun bir düzenlemesi gündemi oldu. 25 milyondan çokça kullanıcı ‘boşanmada bekleme vadesine karşı çıkın’ etiketini kullanarak yansılarını lisana getirdi.

‘Özgürce boşanamayacak mıyız bile’

Kullanıcıları devletin hususî hayata ziyadesiyle müdahale etti noktasında birleşti. Bir kullanıcı, “Özgürce safra mıyız boşanamayacak!” derken, bir gayrısı “ Hâlâ düşünmeden, birdenbire evlenen çok sayıda çift olmalı. Onlar da evlenmek için bir bekleme müddeti çalışmıyoreli ” sözlerini kullandı.

Çin’de Uygar kanunun daha liberal hale getirilmesi ve daha çokça bayanın ekonomik özgür olması 2003 yılından bu yana boşanma orantıları tertipli olarak artıyor. Boşanmanın gerçekleşmesine müsaade veren pratiğin akabinde, bu nispet tırmandı.

Çin’de, önlemlerin gevşetilmesi ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte boşanma müracalarında ise rekor seviyeye ulaştı. Yetkililer, yoğunluk nedeniyle bir mühlet yeni müracaat kabul edemedi.

{Kaynak: Sputnik TR}

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ege sularında yakalanan akademisyen ülkesine döndü: 120 gün geçirdim

Salman ifade verdi Yalova Belediye Başkanlığı