in ,

HDP: Yassıada’da Adnan Menderes, Ankara’da Kenan Evren olmakla demokrat olunmaz

<br />

HDP: Yassıada’da Adnan Menderes, Ankara’da Kenan Cihan olmakla demokrat olunmaz

Oluç, Meclis’te düzenlenmiş basın içtimasında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına başlar Cumartesi Anaları ‘nin fiillerini anımsatan Oluç, hareket yapan vatandaşların kaybolan yakınlarını ve evlatlarını aradıklarını lakin aradan yıllar geçmesine göre bir sonuç alamadıklarını belirtti.

Oluç, 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde tek merkezden hükümetin demokrasi rüzgarının estirilmeye çalışıldığını söyledi.

27 Mayıs darbesiyle darı iradesinin idam düşündüğünü vurgulayan Ölüç, “Peki tutuklanan HDP’li belediye eş liderlerinin durumu ne olacak?

Kazandıkları 13 Ankaralı Kenan Cihan olmakla demokrat olunmaz. “27 Mayıs’ı yapanlar apoletliydi, bugünkü ise kravatlı darbeciler. Yaşar.

Önizleme hafta Meclisin çalışmalarına başlayacağını anımsatan Oluç, halkın yoksulluk ve işsizlikle savaştı fakat “iktidarın seçim hilelerine yönelik olarak peşinde koştuğunu” ileri sürdü.

Oluç, “Meclis’te halkın dertlerinin gündeme gelmesi gerekken, bekçiler, baroların seçimi için bahisler gündem geliyor. İktidar ‘sosyal medya engellemeleri nasıl yapılır?’ İktidar bloğu kaybediyor, kaybettikçe de bu çeşit eforlarla iktidarda kalmaya çalışıyor. “dedi.

Saruhan Ölüç, polis ve bekçilerin sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı günlerde vatandaşlara karşı orantısız güç kullandığınız, bu şahıslara karşı açılan kullanımların da sadece “gaz alma” ya yönelik olduğunu savundu.

Cizre’de parti binalarının sözleri Oluç, ellerinde kamera kayıtlarının olduğu, kelam konusu saldırgan hakkında ne cins bir adım atılacağını takip edeceklerini söyledi.

HDP olarak biyasi partiler ve seçim kanunlarında seçim yapılmasını ve bu maddelerdeki anti demokratik unsurların gerekliliklerini gözden geçirmek savunduklarını anlatan Oluç, bunun konuştu:

“Ancak iktidar, ‘siyasal muhalefeti nasıl engelleyebiliriz? Nasıl olur da içlerinden çıkmış iki yeni bir partiyi engelleyebiliriz?’ Cumhurbaşkanılığı Hükümet Sistemi denilen ucubeye hangi muhalefet partilerinin mecliste yan almalarını kullanmak için başka bir şey değil. Biz bunların elbette demokrasi hükümleri, hukuk hükümleri ve adaletleri asla asla kabul edilebilir şeyler olduğunu düşünmüyoruz. ”

Hükümetin iktisat siyasetlerini da eleştiren Oluç, “İlk dört ayda bütçe açığı 74 milyar liraya ulaştı. Kaynak ve Maliye Bakanı hala ‘sorun raydan çıkmadı’ diyor. Daha ne olsun? Pembe tablolar çizerek iktidarda kalmaya çalışıyorlar.” Sözlerini kullandı.

{Kaynak: Sputnik TR}

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kahvehanelerde koronavirüs önlemleri: ‘Yancılık bitiyor’

Aydın’da bir kadın işe giderken taciz ve darp edildi