in ,

İmamoğlu’ndan tarihi çeşme yanıtı: Tarihe saygı, onu hissetmek ve yarınlara geçirmekle olur

<br />

İmamoğlu’ndan tarihi çeşme karşılığı: Tarihe hürmet, onu hissetmek ve yarınlara geçirmekle olur

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Yöneticisi Ekrem İmamoğlu, inşası devam eden Başakşehir Kayabaşı Engelli Rehabilitasyon Merkezi ’nde dikkatelerde bulundu.

ibb. İmamoğlu’na İBB Umumi Sekreter Yardımcısı istanbul’un aktardığına nazaran inceleme gezisinde Şengül Altan Arslan ile İBB Sözcüsü ve Lider Danışmanı Murat Ongun katıldı etti. İmamoğlu, kıymetlendirme konuşmasını tesis içinde yaptı. Merkez inşaatının 2-2. İmamoğlu için 5 ay önce bir vadede tamamlanacağını belirten:

‘İyi bir tesis mevcuttur’

“Pandemi seçtiğinizinden ötürü açık da olsa saklı bir tesise dönecekti. Sistemde oturdu. Süreci arkadaşlarım denetim ediyorlar. Tahminen burada bir kreş imkanını da hazır etme eforu içindeler. Rehabilitasyon meydanları var. Geniş bir tesis. Girişim aşaması var. Arkadaşlarımın hem bir engelli bireyin ailesi, anası, pederi; onlarla ilgilenmek hem de erken teşhis etmeye hazırlıkları var. 0-3 yaş öbeğinin da burada karşılık bu yeri bir tesis olma konusunda hazırlıkları var. Hepsi değerli detaylar.

Başlangıcı nasıl olursa olsun, âlâ bir tesis gereklidir. Ancak, sisteminizde, daha uygun bir engelli eğitim merkezi gereksiniminizde. Bir eksikliği olsun istemiyoruz. Engelli bireyin ailesini düşünün, bunları da ek sunacak bir içerik içinde olsun. Güzel bir tesis geliyor. İnşallah bu yaz, pandemi seçmekinin çabucak bitiminde kişilerimizle burayı buluşturmak istiyoruz. ”

Erikli Peder Türbesi’ni ziyaret etti

Başakşehir’den Zeytinburnu’dan İmamoğlu geçiyor, Kazlıçeşme ’deki Erikli Peder Türbesi’ni ziyaret etti. İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Daire Lideri Mahir Polat ve Erikli Peder Kültür ve Eğitim Vakfı İdare Konseyi Yöneticisi Erdoğan Metin ’den türbeyle ilgili tarihî haberler aldı. Çevre düzenlemeleri uyularak ziyaret ziyarette, İmamoğlu’nun Alevi dedesi Binali Doğan, ‘ Rah-ı Hakikat ‘adlı kitabını armağan etti. İmamoğlu, Erikli Baba’nın mezarında dua etti. İmamoğlu, türbenin önünde bulunan Zeytinburnu Kaza Emniyet Müdüriyeti Devriye Ekipler Amirliği ’ne geçerek, amirler ve polis memurlarıyla sohbet etti.

‘Zeytinburnu Belediyesi restore etti, suyunu akıtmak bize nasip oldu’

İmamoğlu’nun oğlu durağı, semte ismini veren ve IsK “ yıllar sonra suya kavuşturduğu tarihi Kazlı Çeşme oldu. Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen İmamoğlu semte ismini veren çeşmenin restorasyonunun, “yeniden onarmış, teşekkür ederiz; salahiyet yerinde. Bize de suyunu akıtmak nasip oldu. Bu fotoğrafıimle acilen çabucak bütün tarihi çeşmelerin suyunu akıtmak istiyoruz. Pahalı bir şey. Beşer bunu öteki mekanlara değer. Yarın 29 Mayıs; İstanbul fethi. Tarihe hürmet, bu tıp pratiklerle, tarihi anlamakla, onu hissetmekle ve yarınlara bunu geçirmekle olur. Çeşmenin kültürünün noktasını anlatmakla olur. O bakımdan bu pratiğimiz devam edecek. Beni de mutlu ediyor. Nitekim manen memnun oluyorum. Bugün Erikli Peder Cemevi ’mizi ziyaret ettik. Bakın ne şık bir merkez var; ortada bir çeşmesi, bir odada cemevimiz, orada bir kilise, burada da bir camimiz var. Çünkü İstanbul’un geçmişini, şık hissettiren bir noktadayız. Ortada bereketli akan çeşmemiz var; iyi olsun diyelim. İstanbul’un İnşallah bütün sularını akıtırız ” dedi.

{Kaynak: Sputnik TR}

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Erbaş: Ortaokul ve lisedekilerin yüzde 15’i değil de yüzde 25’i imam hatipte okusun, sonra üniversiteye gitsin istiyoruz

Meclis’te ziyaretçi yasağı 1 ay uzatıldı