in ,

Adalet Bakanı Gül: Cezaevlerinde kapalı sayfada 1 Haziran’da başlayacak

<br />

Adalet Bakanı Gül: Cezaevlerinde saklı burada 1 Haziran’da başlayacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet hizmetlerinde Kovid-19’a karşı alınacak önlemlerle ilgili görüntü konferans tekniğiyle uyum uyum içtimasının akabinde açıklama yaptı, olağanlaşma için alınacak önlemleri anlattı.

Gül, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Kuvvetli ve Hasan Polatkan’ı rahmetle andı, milletin yerküre durdukça bu demokrasi kahramanlarını, milletin onu önce Hayırla anmaya devam edeceğini söyledi. Bakan Gül, “ Bilge kral Aliya’nın deyimiyle biz rengi değil, kişisi görüyoruz. Bu vesileyle dün ABD’de bir kişisi boğarak öldürmesini hayretle, esefle, nefretle karşılıyoruz, en ağır formda kınıyoruz. Yeniden 27 yıl evvel bugün Almanya’nın Solingen kentinde ırkçı, menfur bir atakla hayatını kaybeden vatandaşımızın acısını da bir varsayılan daha yüreğimizde hissediyor, onların rahmetle anıyoruz “halinde konuştu.

Gül, birinci başlarda önlemlerin yoğunluğunun konuşulduğunu, bugün ise korumaların esnetilmesiyle ilgili olağana geçiş işlemleriini konuşur hale geldiklerini belirtti.

Adalet Bakanı Gül, “ Yerkürenin pek çok devletinin bilakis, Türkiye virüse teslim olmadı, denetim hiç kaybetmedi. Adalet kurumu da süreci anbean yönetmektedir. Tüm bu tasarlamak, genişlemekte ve daraltılmaktadır “dedi.

‘Kamu davasının incelenmesi süreçleri başlayacak’

Abdülhamit Gül, 1 Haziran Pazartesi günü için yargı alınıyorum ait birtakım önlemlerin esnet olduğunu belirtti. Gül, şöyle devam etti:

‘Tüm önleme titiz bir halde pratiğe devam edeceğiz’

Bakan Gül, süreç fedakarlık ve muvaffakiyetle yürüten tüm infaz müdafaa memurları, işçi, kurum idarecileri ve koruma hukuku müdürlüklerine teşekkür etti. Gül Gül, “Cezaevlerinde alınan önlemlerin mühleti ve kapsamının, yeniden Bilim Heyetinin teklifi Bu çerçevede, Bilim Konseyiyle da yapılan görüşmelerde, 1 Haziran’dan itibaren örtülü olarak yapılmaya başlanacaktır. Görüş hakkını kullanamayan hükümlü ve tutuklular. Ceza infaz kurumlarına ait önlemimiz tüm önlemleri titiz bir halde pratiğe ve bu önlemleri sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm bu hüküm, tutuklu ve hükümlüler ile kurum çalışanımızın sıhhati içindir “diye konuştu.

‘Duruşma salonlarının sıhhatlarında makul olarak steril hale getirilecek’

Kovid-19 salgını sonrası olağanlaşma için gerekli adliyelerde ve cezaevlerinde alınacak önlemlere ait kılavuzların hazırlandığını bildiren Gül, Sıhhat Bakanlığının da münasebetli bulduğu kılavuzların ilgili yanlara göre olduğunu belirtti. “Mesafe, maske, temizlik” kuralının adliyelerde de titizlikle uygulanacağını vurgulayan Gül, şu değerlendirmeyi yaptı:

Adliyelere girişte ateşe göre planlama, ateşi 38 kademeyi geçenler sıhhat kurumuna yönlendirilecek. Adliyelere girecek kişi ve duruşma salonuna alınacak izleyici sayıları. Duruşmaların farklı günlerde yahut gün içinde farklı saatlere yayılması, böylelikle yığılmaların önlenmesi de planlanmış çalışmalar arasındadır. Adliyelerin ve duruşma salonlarının sıhhat içindir münâsib olarak steril hale getirilmesi, çevre ara kuralına uyulması, duruşma öncesi ve kullanımı salonların havalandırılması altında titizlikle uygulanacaktır.

Gülük, avukatların UYAP’ı kullanarak, işlemsel olarak çalışmasını tavsiye eden Gül, avukatların UYAP.

Yargıçlar ve Savcılar Konseyinin (HSK), Ses ve Manzara Bilişim Sisteminin (SEGBİS) tasarrufa ait tekliflerde yer alan aktaran Gül, SEGBİS dışında alternatifler üzerinde durulduğunu, davalarda, icra gereklilikleri ve cezaevlerinde çalışıyor, dijital özelliklerin nedenyla ilgili teknik çalışmalar

Abdulhamit Gül, cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla görüşme görüşmesi ait çalışma yapıldığını, pilot pratiklere başlanacağını, cezaevlerindeki sayımlarda da dijital imkanların kullanılacağını söyledi.

Hukukun, özgürlüklerin teminatı, huzurun garanti altına alındığını çeken Gül, sıradanlaşma kararı de çalışmaların titizlikle çalışmaya başladığını belirtti.

Bugün, cuma namazlarının yine camilerde kılınmaya başlandığını hatırlatan Gül, “Rabbim bizleri, milletimizi cumasız bırakmasın” tabirini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, İstanbul’un fethinin 567. yılını kutladı, Fatih Sultan Mehmet ve şehitleri andı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kılıçdaroğlu: CHP’yi tuzağa düşürme çabasındalar

Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 567. yılı kutlamaları nedeniyle Boğaz’dan geçen tekneleri selamladı