in ,

Bahçeli: ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyenler aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır

<br />

Bahçeli: ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyenler aynadaki akisleri beri kötürüm olacaklardır

MHP Umumî Yöneticisi Devlet Bahçeli, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü nedeniyle şahsî Twitter hesabında kimi paylaşımlarda bulundu.

Kelamlarının başında “Fetih, bir yürek işi, bir gönül işarı, bir akıl işareti; hasılı kelam teşekkül edildi askeri, siyasi ve Strategic dehanın mümtaz bir iradesidir. Fetih, bekleyen ile bekliyoruzenin mümeyyiz buluşması, tahassür yoğunluğunu vuslat sıcaklığıyla aydınlatan mütemadi diriliş fermanıdır “ tabirini kullanan Bahçeli, yapmaya devam etti:

 • Fetih, tesadüfen takılmış zafer tacı, sürpriz formda elde edilmiş muvaffakiyet berati değildir. Uzun yıllara dayanan muazzam bir hazırlık evresi, devrin ileri ve ilmi tekniklerini tebarüz olduğu kavrayış enginliği ve vizyon derinliği fethin hamurunu yoğuran en önemli amillerdendir.
 • Bunların fevkinde, velev fevkalade ehemmiyette olan bir gerçek varsa o da şudur. Fetih için inanmış yiğitler, imanla çarpan kalpler, bihakkın mazisi fetih kültürüyle perçinlenmiş, bilavasıta fetih ruhuyla pekişmiş bir millet içeren hayati raddede mühimdir, olmazsa olmaz kıymettedir.
 • 567 yıl evvel İstanbul irfan kökü, fetih şuuruna sahip Türk milletinin tarihin ta diplerinden sökün edip gelen bir istikbal tutkusu var, münhasıran da belirlediidir. Fetihçi bir milletten Fatih çıkmış, çağ açıp çağ kapatmıştır.
 • İstanbul kabul olmuş duaların yadigârı, mübarek müjdelerin yuvası, yüzyıllar boyunca sabırla büyüyen savaşların yakutudur. Tarihin ana yatağı fetihle değişmiş, yerkürenin ilerleyiş istikameti fetihle yeni baştan tayin başlar.
 • İstanbul Türklüğün iftihar vesikası, itibar vecdi, kaç kültürlere, kaç medeniyetlere, kaç mazlum halklara beşik olmuş, kucak açmış, bayraktarlık yapmış imparatorluk kaynağıdır.
 • Köhne Bizans Malazgirt’te yenilmiş, Anadolu vatan oldu. İstanbul’da ezilmiş, fethin hayır ve rahmeti Türk asırlarına mühür vur. İnanıyorum ki, kalan Bizans artıkları da elenecek, fethimizin emanet ve haysiyetine hiçbir karanlık el ve emel değemeyecektir.
 • Zulüm 1453’te başladı diyenler, İstanbul’un kundaklama ve kurcalama maksadı güdenler, İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri göre kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk evlatları Bizans’ın cephede evlatlarını, onu seçer berhava sunar.
 • Fetih, skolastik fikrin aklı kovduğu, teokratik fanatizmin hür mülahazayı yok,, yarı köle halinde yaşadığı ve ümitsizliğin hakim olduğu garp önünde, pahaları sistemiyle Türk-İslam kültürünün yüz akı olarak medeniyet tarihimizdeki içindir.
 • Ne bahtiyar bizlere ki Fetih, tıpkı devirde insanlığın Türkleri daha fazla tanımasını, ceddimizin kucaklayıcı, hami, müşfik idare yeteneklerini öğrenmeye, layıkıyla kabullenmeye başlanmıştır.
 • Türklerin yüksek hasletleri, hakkaniyet ve insanlığa hürmet üzerine şurası bir arada yaşama anlayışlarıyla kaynaşarak daha sonraki periyotlarda üç kıtayı yönetme kabiliyetlerinin ahlaki ve fikri yerini hazırlamıştır.
 • Fetihten sonra imar edilen ve ürünlerle donatılan İstanbulumuzun, yaşayan müstesna ve muazzez tarihî hoşluklarına göre, bugün sosyo-renklerde kirlenmenin de neden olduğu tahribat ve talan ile karşı zıdda olduğu açık ve acıklı bir gerçektir.
 • Dileğim, fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenmiş bu tarihi kentimizin, silinmeyen yüz tutan sıklıklarını yine kazanması, geçtiğimiz asırlarda olduğu için huzur, barış ve kalkınmanın simgesi olarak yerküreye yan veren küresel bir merkez haline gelmesidir.
 • İstanbul bir Türk-İslam kenti

  Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte konum alan kahraman ecdadınızı hürmet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah ’tan rahmet diliyorum.

 • İstanbul; asınlardan bu yana ulusal birlik ve kardeşliğin simgesi, Türklüğün kıvanç dolu sinesi, Türkiye’nin övünç sinerjisi, Türk milletinin muzafferlikle serpilip sivrilmiş hem övgüsü, hem de özgüvenidir.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ Banu Özdemir tahliye edildi çalınmasıyla ilgili paylaşım yapıyor

İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlanıyor