in ,

Ceyhan: Vaka sayılarında 10’lu rakamların altına 4-6 haftada inebiliriz

<br />

Prof. Ceyhan: Vaka sayılarında 10’lu rakamların altına 4-6 haftada inebiliriz

(Ceylanpe Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat Enfeksiyon Illetleri Bilim Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bizde birkaç gündür vaka sayısı 900, bin civarında. Bu bence son aşama olumlu önemli hali. Ben 10’lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve arayı bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki devirde içindir kestirim ediyorum” dedi.

Mehmet Ceyhan, Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki azalmayı kıymetlendirdi. Ceyhan, “Salgınlardaki vaka sayıları azalır dimdik bir süre periyodundan sonra, dağın eteği için bir dirençle karşılaşılır ve düzeltme suratı biraz yavaşlar. Bu daha sağlıklı bir yavaşlamadır. 4-6 aydan evvel olabileceğini düşünmüyorum. 4-6 aydan evvel olabileceğini düşünmüyorum. Direnç esasen salgının tabiatında olan bir şey “Siz bir haftada, iki haftada 10’un altında sayılara bakın. dedi.

Ceyhan, belirtileri olanp virüs taşıma altında bulmalı, belirtisi olanları bulmak için kolay açılırına dikkat çekerek, “Bir dirençle karşılaşırsınız. Bunu Almanya da yaşıyor. Mesela 7-8 binlerden süratle binin altına indiler; lakin çok uzun müddettir 600-700 birkaç rakamlarda takılıp kaldılar. Bu doğaldır. Ben 10’lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve arayı bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki devirde içindir kestirim ediyorum “ diye konuştu.

‘gerekli varsayımlarına bakarsanız çoktan bitmişti’

Ceyhan, 8 Eylül’de bitebileceği istikametindeki açıklamalarını da kıymetlendiren Prof. Dr. Ceyhan, “Daha evvel de bu türlü bir şey yayımlandı. Bu neden Singapur Üniversitesi’nin açıklaması değil. Singapur Üniversitesi’nden bir kullanıcı kendi modelleme yapıyor. Velen sadece bizde değil ama daha fazlası için yeterli değil.Benimle yapanın bizden daha güzel modelleme için fikrinde değilim. Benim teklifim bizlerin sadece modellemelerin olduğunu görmek için daha fazlaenasip olur diye düşünüyorsunuz. yapıyor biz bizler de yapıyoruz “ sözlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı