in ,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinliklerinde konuştu

<br />

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinliklerinde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetih Kupası Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın konuşacağı satır başları şu halde:

-Bu hoş programa öncülük eden Okçular Vakfımızın başkanlarını, programın icrasına destek veren kurumlarımızı tebrik ediyorum. Sporcularımıza ‘Ya Hak’ diyerek ok atan tüm okçularımıza sevgilerimizi sunuyorum. Devletinle birlikte tüm yerküreyi koronavirüs salgını içerir buruk Ramazan ve bayram geçirdik.

-İstanbul’un fethini de daha mütevazı etkinliklerle idrak çalışıyor çalışıyoruz. Ata sporlarımızdan olan okçuluk ve atıcılık salgına karşı en az riskli sporlar arasında yanıyor. 8. Fetih Kupası. Memleketimizle bir arada yerküreyle da ilgiyle takip edilen bu aktifliğin yeni periyodun müjdecisi olduğunu temenni ediyorum.

-Kültürümüzde ok ve yay savaş ve avlanmanın ötesinde siyasetten spora içerir manayı bünyesinde barındırır. Ok ile yay devlet yönetiminde hakimiyet nişanesi olarak sembolik kıymete sahiptir. Tamam gönderilen yemekine gelir. Ecdat için okçuluk toplumsal ve beşeri hayatı tanzim eden kıymetler manzumesidir. Bunun için Okmeydanı’na abdestsiz ve sarhoş girilmesi yasaklanmıştır. Çocukluk seçeneklerimın, gençlik seçeneklerimın derhal çabucak lütfen şu anda bulunduğu mekanda geçmiştir. Bu mekanı sahiden gençlik seçeneklerimda çok kıymetli hatıraları var.

-Sporcuların onu birine kin gütmesi asla beğenilen karşılanmazdı. Müsabakalar önünde muhakkak besmele çekilir, peygamber efendimize selavat gönderilirdi. Pehlivanların kişisel hayatlarında tıpkı asker meydanında olduğu Yiğit, civanmert olmaları beklenirdi. Mahsusen spor yerinde hırsın, bencilliğin, maddiyatın, haksız yarışmanın arttığı periyotta gençlerimizin yeni bir spor ahlakıyla ahlaklanmasını istiyoruz. Evlatlarımızı okçuluğa, biniciliğe, atıcılığa yönlendirirken bizim kodlarımızla tanıştırıyoruz.

Ayrıntılar geliyor. . .

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Roger Federer oldu dünyanın en çok kazanan sporcusu

CHP’den ‘Açık Semalar Antlaşması’na açıklama açıklaması: ABD’nin antlaşmaya dönmesini umuyoruz