in ,

Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı

<br />

Güvercinada Kalesi, UNESCO Yerküre Mirası Muvakkat Listesi’ne alındı

Türkiye ‘nin değerli turizm merkezlerinden olan, sahip olduğu doğal, tarihi ve kaliteli zenginliklerle her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Muvakkat Listesi ‘ne gördüm.

Güvercinada Kalesi, Kuşadası Belediyesi tarafından ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri ‘evrakı ayrıntılı yapılan müracaatın Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘nca UNESCO’ya sunulmasının akabinde yapılan kıymetlendirme neticesinde Dünya Mirası Süreksiz Listesi ‘ne girmeye hak kazandı.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, restorasyon ve etraf düzenleme çalışmaları Kuşadası Belediyesi Güvercinada Kalesi’nin ehemmiyetine dikkat çekerek başladı dedi:

“Güvercinada, sahip olduğu konumlandırılmış yüzyıllar boyunca nahiye için çok değerli olmuştur. Ünlü seyyah Evliya Çelebi ‘nin’ kuşların uğramadan geçmediği tılsımlı adacık ‘olarak söz edilen Güvercinada’nın üzerinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu’nda 13. yüzyılın sonlarında ya da 14. yüzyılın başlarında Kuşadası’na gelen Cenevizlere dayandığı bulunmaktadır.

Güvercinada Kalesi’nin en değerli milletlerarası kuruluşlardan olan UNESCO tarafından Dünya Mirası Muvakkat Listesi’nde kullanılan son aşamalar büyük bir kıymet taşımalıdır. Güvercinada Kalesi’nin Yerküre Mirası Listesi’nin birinci basamağı olan süreksiz tıklayınız konum alması Kuşadası’nın ulusal ve memleketler arası yerde yapılacak tanıtımına çok kıymetli bir ek sunacak. Kazamıza güzelleştirmek diliyorum. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ceyhan: Vaka sayılarında 10’lu rakamların altına 4-6 haftada inebiliriz

Şarkıcı Grimes, ruhundan bir parçayı 10 milyon dolara satacak