in ,

HSK Genel Kurulu yargıda normale dönüş eylem planını açıkladı

<br />

HSK Umumî dönmek yargıda sıradana dönüş hareket planını açıkladı

Yargıçlar ve Savcılar Heyeti (HSK), yargıda sıradana dönüş hareket planını açıkladı. Mehmet Yılmaz imzalı fiil planı, adliyelerde hizmet veren tüm hakim ve cumhuriyet savcılarına duyuruldu.

Duyuruda global bunalıma dönüşen koronavirüsle savaşın yargısal mühletlerin durdurulması, birinci radde kullanımı ve idari yargı mercileri ile ilgili görüşme ve müzakerelerin ertelenmesi dahil.

HSK Umum Heyeti’nin da yargının gerekli çıktığı ve bütün kamu otoritelerinin sıradanlaştırılması için yol yolunu belirtin duyuruda, HSK Umum Heyeti’nin da yargının neden olduğu neden olduğu, hizmetlerini almalarını temin etmek, ‘yeni normale’ durum fiil planı hakkında alınacak sonuçlar hakkında durumunuzu yapmak maksadıyla bugün inanılmaz gündemle

‘Duruşma ve keşiflerin 16 Haziran 2020’ye kadar ertelenmesine dair önleme motamot uygulanacak’

HSK’nın ‘yeni olağana dönüş aksiyon planı’ olduğunu:

  • 1- Tutuklu, (yasal mecburilik nedeniyle sadece tutukluluğun nasıl kullanılacağı) ve acil işler, dava vakit aşımı yakın olan, ve diğer soruşturma işlemlerini, yürütmeyi engelleyebilirsiniz istemleri ile ivedi sayılacak vesair iş ve süreçler ve keşiflerin 16 Haziran 2020’ye kadar ertelenmesine dair önleme motamot uygulanacak.
  • 2- Nahiye adliye duruşmaları ve başsavcılıkları ile ilgili yönetim yönetimi duruşmaları, vergi davaları ve vergi duruşmaları – tüm yargısal işlemler 1 Haziran 2020’den beri açıklanacak.
  • 3- Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ait önlem 1 Haziran 20 uygulamak sonlandırılacak.
  • 4- Sorun giderme birinci kademe duruşmalarına göre duruşma ve keşif için adli hizmetlerin durdurulması için bir durum laf konusu ile ilgili, kabahat ve suçluyla savaş sürecileri ile ilgili davalar ve dava bilgileri. . Her bir duruşma ve cumhuriyet başsavcılığının, belgelerin incelenmesi, notlanması, gereklieli kararların yazılması, tarafların duruşması .

’20 Temmuz 2020’ye kadar hakim ve cumhuriyet savcılarının yıllık müsaade talepleri karşılanmayacak ‘

  • 5- Salgın önlenmesi nedeniyle oluşan iş yükünün kaldırılması emeliyle 20 Temmuz 2020’ye kadar hakim ve cumhuriyet savcılarının yıllık müsaade talepleri karşılanmayacak.
  • 6- Daha evvel Başkankanlığı İdari İşler Başkanlığı Işçi ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13 Mart 2020 tarihli metinleri ile idari müsaadeli sayılan şahısların kapsamı daraltıldığından, 1 Haziran’dan önce sırf 60
  • 7- İdari müsaadeli sayılan hakim ve cumhuriyet savcılarının baktığı duruşma ve işler için mahallin denetimi ve hakkaniyet unsuru de gözetilerek encümen liderleri ve cumhuriyet başsavcıları tarafından nöbetçi hakim ve cumhuriyet savcısı içerenecek.
  • 8- 1 Haziran 2020 tarihinde sonra yargı hizmetleri icra edilirken Sıhhat Bakanlığı’nın belirlediği ‘adli hizmetler sunulan getirilirken uyulması gereken tedbirler’ talimatına ve Bilim Kurulu’nun bu şartudaki tekliflerine riayet etmektir.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kara: Vaka sıfırlanmadan salgın bitti diyemeyiz

Başakşehir’de fabrikada patlama: 2 kişi hayatını kaybetti