in ,

İmamoğlu İstanbul Valiliği’nin düzenlediği törene katıldı: Fethin yıl dönümü kutlu olsun

<br />

İmamoğlu İstanbul Valiliği’nin düzenlediği merasime katıldı: Fethin yıl dönümü kutlu olsun

İstanbul Valiliği, ‘ İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıl Dönümü Kutlama Programı ‘bölümünde, Fatih Camii’de bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde anma merasimi düzenledi. Merasime; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu katıldı.

Anma merasiminde, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı tarafından Kur’an-ı Kerim okudu. İmamoğlu, anma merasimi üzerinde değerlendirmede hislerini şu laflarla lisana getirdi:

“Fethin 567. yıl dönümünde, Fatih Sultan Mehmet Han ’içinde huzurunda dualarımızı ettik. Fetih, bizim için çok mealli. İstanbulumuzun fethi, bizim bu topraklardaki varlığımızdır, bu kadim yerküre kentinin bize emanet içindir andır. Bu itibarla yerküre ismine, bu kadim topraklara en hoş biçimiyle sahip çıkmamız; burada kardeşliğe, her türlü inancın bir arada yaşamına fırsat tanımayı prensip edinerek, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu mirasına, en şık halde layık olma uğraşımız, ders alacağım.

Fatih Sultan Mehmet Han, benim için çocukluğumdan beri çok tesirli bir devlet adamı, kumandan, kılavuz. Tıpkı devirde benim doğduğum toprakların da fethini gerçekleştiren, Trabzon’un fethini de 1461 de gerçekleştiren bir padişahımız. Onun fethettiği mahallede büyümek, orada var olmak, bizim için çok çok kıymetliydi. Bu ülküyle biz, bu yıl dönümünde hem fethi anacağız hem de sahiden cihanşümul bedellerle Fatih Sultan Mehmet Hanın o entelektüel tarafıyla, geçmişten bugüne bizim için bugün bile hala makbul olan tavsiyeleriyle, çok pahalı vazifelerimiz var. Fethin yıl dönümü kutlu olsun, Fatih Sultan Mehmet Han’ın ruhu şad olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed ’içinde müjdesiyle bu tür bir kenti fetheden bir komutanın, bir ecdadın evlatları olmaktan da onur duyuyoruz. ”

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Diyarbakır’da 74 gün aranın ardından sosyal mesafeli cuma namazı

Gaziantep Futbol Kulübü’nde bir personel Kovid-19 testi pozitif çıktı