in ,

İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlanıyor

<br />

İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlanıyor

İstanbul’un fethi nin 567. yıl dönümü nedeniyle kentte olduğu Aktiflik düzenleniyor. Sabah İstanbul’da güncellen ‘ 29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Değer Geçişi Aktifliği ‘ile ilgili kutlamalar, akşam saatlerinde Topkapı Sarayı ‘nda devam etti.

Topkapı Sarayı önünde Kur’an-ı Kerim tilaveti, kılıç kalkan gösterisi ve mehteran konseri gerçekleştirildi.

İstanbul Valiliği tarafından bu aktifliğin akabinde, Başkankanlığı ve Muhabere Başkanlığı’nın çevre medya hesaplarından bazıları konser başladı. Konserde Esat Kabaklı, Mustafa Yıldızdoğan ve İbrahim Sadri sahne aldı.

daha sonra Okçular Vakfı ‘nın Fetih Kupası aktifliği icra edilecek. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Fetih Duası ile başlayacak aktiflikte, Klasik Türk Okçuluğu Puta, Klasik Yay ve Makaralı Yay finalleri armağan merasiminin yanı sıra Türkiye umumunda yapılan ‘İstanbul’un Fethi’ temalı şiir okuma mümkündürası birincisinin medya gösterimi de yapmak

Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan ‘in saat 20: 53’te videokonferansla katılacağı aktiflikte mehteran kadrosu, ışık gösterisi ve havai fişek şöleni de olacak.

Ayasofya’da Fetih Müddeti

Fetih kutlamaları saat 21: 30’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘nın düzenlediği ‘Fetih Şöleni’ ile Ayasofya ‘da devam edecek.

Program, Fatih Sultan Mehmet ‘İstanbul’a fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya’ya gelen drone imajları ile başlayacak.

Ayasofya içinde Fetih Mühleti tilavetiyle devam edecek programda, Fetih Duası da yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videokonferans ile katılacağı programda, Ayasofya’nın önünde bir platformda İstanbul’un fethi temalı haritalama gösterisi de yapmak.

merasim, havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bahçeli: ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyenler aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır

BDDK’dan 18 bankaya toplam 102. 1 milyon TL idari para cezası