in ,

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, 1920’lerde Türkiye ile SSCB arasındaki yardımlaşmalara ilişkin belgeler yayınladı

<br />

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, 1920’lerde Türkiye ile SSCB arasındaki yardımlaşmalara ait evrakları yayınladı

Rusya-Türkiye ilişkilerinin tesisinin 100. yıldönümü nedeniyle arşiv fotoğraflarını ve tarihi haberleri paylaşmaya devam eden Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, bu sefer yabancı işgalcilere karşı sürdürülen savaşta yardım öngören işbirliğinin kullanım ve belgelerinin kamuoyunun dikkatine sundu.

Başkonsolosluk, Facebook hesabından yapılan paylaşımda şu tabirleri kullandı:

“19 Temmuz 1920 tarihinde TBMM Hükümeti Dışişleri Bakanı Bekir Sami başkanlığındaki resmî Türk heyeti işbirliği itilafını hazırlamak için Moskova’ya geldi. iki) yardımdan laf ediliyordu: a) Para yardımı ise 10 milyon altın rublesi (1. 250.000 Osmanlı altını) olarak belirlenmiştir.

Varılan mutabakat içindir Rusya karşılıksız olarak maddi ve askerî yardım Gereklieye başladı. İşin enteresan tarafı, yardımlar, 16 Mart 1921`de RSFSC ile Türkiye arasında Moskova Dostluk Anlaşması’ın imzalanmasından ve yabancı çalışmaclarına karşı harekete geçilmeden, askerî uğraşta kararlı değişmeden evvel gönderilmeye başlandı. 8 Eylül 1920’de Erzurum’da Türk tarafına külçe hâlinde birinci Sovyet altınları teslim edildi. Türk tarafına yekunda 200. 6 kilogram altın ihtiyac. 23 Eylül 2920’de Tuapse’den Trabzon’a gemiyle birinci silahlar da geldi. 1920 sonbaharı boyunca 6.000 tüfek, 5 milyon mermi, 17. 600 top mermisi getirildi. 1921’de ise Rusya, Türkiye’ye 33 binden çokça tüfek, 327 makineli tüfek, 54 üst, 58 milyon mermi, 130 bin mermisi teslim etti.

Birebir sene Türk Askerî Deniz Kuvvetleri’ne biri 14 tonilatoluk ‘Jivoy’ ve ‘Jutkiy’ adlı iki askerî bot verildi. Başkaca 1920`de İngiliz-Fransız filolarının takibinden Novorossiysk’e sığınan ‘Hayrettin Reis’, ‘Preveze’ gambotları ve ‘Şahin’ gemisi Türk tarafına teslim edildi. Novorossiysk Limanı’nda bulunan gemilerin mürettebatının (150 kişi) iaşesini Sovyet Karadeniz Filosu karşıladı. Yeniden gemilere askerî teknolojiler verildi. Mustafa Kemal, Novorossiysk’e teşekkür telgrafı dahi gönderdi. Nisan – Kasım 1921’de Ankara’ya 6.5 milyon altın Rublesi, Mayıs 1922’de 3. 5 milyon altın Rublesi, yani baştan varılan ittifaka nazaran yekun 10 milyon altın Rublesi gönderilmiştir. 21 Temmuz 1922`de ‘Şahin’ gemisi Novorossiysk’ten Trabzon’a 22 uçak getirdi. Bu uçaklar, Sovyet Rusya’nın Rapallo Muahedesi arasında Nisan 1922’de diplomatik ve ticari-ekonomik ilişkiler kurduğu Almanya’dan edildi.

TBMM Hükümeti de Sovyet Rusyası’nın kömür, buğday ve diğer malzemelerin göndererek yardımda bulunacağı. Bu yardımlar, İç Savaş ve yabancı işgalcilerle savaş münasebetiyle güç günler geçiren Rusya için büyük değer arz ediyordu. “

Rusya-Türkiye alakalarının kurulmasının 100. yıl dönümü 3 Haziran’da kutlanacak.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

THY, ilk çeyrekte 2 milyar liradan fazla zarar etti

Kamu bankaları bugün 3’lü kredi paketi açıklayacak