in

Tarlada bulduğu göktaşını satılığa çıkardı: ‘68 bin dolar teklif etti, değeri daha yüksek diye vermedik ’

<br />

Tarlada bulduğu göktaşını satılığa çıkardı: ‘68 bin dolar teklif etti, kıymeti daha yüksek diye vermedik ’

Alaca kazasında 12 haneli Gerdekkaya köyünde oturan çiftçi Keyifli Yılmaz, geçen yıl tarla sındaki nohudu hasat olduğu, gördüğü büyükçe bir taşı kaldırmaya çalıştı. Lakin taşı, çok ağır olması nedeniyle hareket ettiremedi. Görünüşünün farklı olduğunu düşünen Yılmaz, komşularının nasıl taşınacağıdır mahalden alarak konutuna getirdi. Yılmaz, dış gri renkte olan 68 kilo yükündeki taştan kopardığı bir parçayı seçtiğiniz için bir yakının altında ABD’deki bir üniversiteye ulaştırdı. incelemede; taşınan bir gök taşı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz, taşı, kiraladığı bir banka kasasında koruma başladı. Tarlada dedektörlerle arama yapan Yılmaz, yeni bir bulguya ulaşamadı.

1. 5 ay müzede sergilendi

Memnun Yılmaz ile muhabereye geçti, taşınmış müzede sergilenmesi istendi. Yılmaz, süreksiz mühletle gök taşını müzede sergilenmek üzere hizmetlilere teslim etti. Bir buçuk ay sergilendi. Yerküre literatürüne ‘Gerdekkaya’ gök taşında 12 element içerir, Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşı olduğu belirlendi.

Yaklaşık 4 bin kişinin ziyaret yaptığı taş tekrar Mesut Yılmaz’a teslim edildi. Kişisel bir yerde saklanan gök taşına gözü gereği bakan Yılmaz, kıymeti verildiğinde satmak istiyor.

‘Göktaşı mülahaza tekrar gündeme geldi’

Birinci buldukları devir yapacakları iş mıknatısla denesinler değiştirmek tutup 12 adet pamuk kesimini kolonya ile ıslatıp taşa sürsünler 12 adet pamuk kesimini kolonya ile ıslatıp taşa sürsünler. Dedi.

‘Büyük kesimler isterlerse vermeyin, 6 gramdan çokça kesmeyin’

Yılmaz, “Trakya Üniversitesi, Ege Üniversitesi ya da Maden Teknik ve Arama Enstitüsü’ne aiturarak taşa tahlil yaptırıp sertifika kullanabilirsinizler. Buralara sadece 6 gramlık bir kesim belirterek tahlil yaptıysanızler. Büyük modüller isterlerse vermesinler.

‘Değeri verdise satmak istiyoruz’

Gök taşını satmak istediğini anlatan Yılmaz, “İlk duyulduktan sonra Rusya’dan 68 bin dolar teklif etti.” 8 bin dolar teklif etti Ona da ‘Evet’ demedik.Yatak bedeli verildiğinde doğal ki satmak istiyoruz ”sözünde bulundu.

Yılmaz, “Taşı bulanlar işlerini güçlerini bırakmasınlar. O denli taş bulduk.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hindistan son yılların en büyük çekirge istilasına çare arıyor: Gürültü yapın, belki geçip giderler

Uzaya gitmek için 95 bin dolar ödedi, yolculuk iptal oldu: ‘Paramı hala alamadım’