in ,

15 ilde hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı

<br />

15 vilayette hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak olmak üzere yekun 15 nedeneki sokağa çıkma yeri 31 Mayıs gece yapılan sona erecek.

Kısıtımda olduğu 30 Mayıs Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 10. 00-17. 00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek.

Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş ve altında bulunanlar hariç) zarurî muhtaçlıklarının karşılanmasıyla hudutlu olmak ve araç kullanmamak kaidesiyle (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yakın pazar, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelecektir.

Tıpkı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere / adrese servis biçiminde de satış yapabilecek.

30 Mayıs Cumartesi ve 31 Mayıs Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve / veya unlu mamul ruhsatlı iş yanları ile buraların sadece ekmek şeytan bayileri, ayrıyeten tatlı üretiminin yapıldığı / satıldı iş yanları açık olacak. Bu iş mekanlarında sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satış yapılacak.

Kelam konusu günler, vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş bölgeleri sadece eve / adrese servis biçiminde satış yapabilecek.

Eczaneler, veteriner, tıbbi maske, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ait çalışma yürüten iş ortamı, kamu ve şahsi sıhhat kurumları ve hizmetleri, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zarurî kamu hizmetlerinin bakımı için gerekli kamu kurumları ve hizmetleri ile ilgili (havalimanları, limanlar, hudut kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım meskenleri, rehabilitasyon seçenekleri, acil davet servisi, AFAD üniteleri, Vefa Içtimaî Destek üniteleri, Göç Yönetimi, PTT vb.), 50 bin nüfusa bir adet ve vilayet hudutları içinden 50 kilometre boyunca bir adet olmak için olacak. Bu benzersiz tasarlamak açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura metoduyla ilgiliecek ve nöbetçi.

Doğal gaz, elektrik, benzin, benzin dalında stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve ekonomik (doğal ve doğal gaz çevrim santralleri gibi), içme suyu dolum tesisleri ile çalışma suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını içerir, hayvan barınakları, hayvan çiftlikte ve hayvan bakım merkezleri, sağlık hizmetleri için acil durum, inşaat sektöründe faaliyet / firmalar, etkin alanın il / ilçe Hıfzıssıhha Heyeti tarafından yapılan kullanım kaidesiyle makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, üretiminin yapıldığı tesisler ve kağıt, kolonya üretimi için gerekli hijyen gereçleri ile bu gereçlerin üretimi için gereksinim duyulacak ham hususların üretiminin gerçekleştirildiği tesisler, yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat / ithalat / transit geçişler dahil) ve lojistiğini içeren firmalar, tercih ve konaklama bölgeleri, azık, arilik ve ilaçtan dallara ambalajlanmıştır üre tim tesisleri faaliyet gösterecek.

Çalışanlar inşaat alanında / maden sahasında bulunan şantiyede konaklayarak prodüksiyonu yahut çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (Bu eşsiz amaçlı inşaat ve konaklama tıpkı şantiye yeri içinde ise müsaade içindir, öbür bir konumdan çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların diğer bir sadece inşaat alanı / maden meydanlarıyla sonludur.) gazete, radyo ve televizyon ile ilgili gazete basım matbaaları, daha evvelce sözleşmeye / kararı gereklidir. zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan kaidelere uymaları kaydıyla), zirai emelli akaryakıt satışı yapılan tarım kredi kooperatifleri, kısıtlama müddetinde yağmura bağımlı ziraî faaliyetler göz önünde bulunurularak valilik / kaymakamlıkça gerekli olabilir ziraî üretime ait eser satışı yapan, sebze / meyve toptancı halleri açık olacak.

İstisna dahildir olan şahıslar

Başkan, hizmetli yahut çalışanlar, genel güvenlik görevlileri dahil kamu nizamı ve güvenliğinizin kullanım vazifeli bulunanlar istisna olduğu olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan sair vazifeliler ise şöyle:

“Acil davet merkezleri, Vefa Çevre Destek üniteleri, Kızılay ve AFAD’da hizmet meydanlar, cenaze defin süreçlerinde hizmetli olanlar (din vazifelileri, hastane ve belediye vazifelileri vb.) İle 1. radde yakınlarının cenazelerine doğrulacak olanlar, elektrik, su, doğal gaz, dahil olmak üzere, yurt içi ve yurt dışı nakliyat, depolama ve ilgili faaliyetler hizmeti hizmetli olanlar, hizmet ve hizmetler içtimaî koruma / bakım merkezleri için, otizm, ağır mental retardasyon, aşağı sendromu altında ‘özel gereksinimi’ olanlar ile veli / vasi yahut refakatçileri, demir-çelik, cam, ferrokrom vb. mahallerinin yüksek ölçekli maden / cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları göre mecburî olarak çalış tırılma gereken kısımlarında vazifeli olanlar, bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.), kuruluş ve işletme malumat işlemi merkezlerinin içindir. ) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) eserlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, 30 Nisan 2020 tarih ve 7486 hakkında genelge çalışmak için Hayvan Besleme Kümesi üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sonlu olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecburî muhtaç üyelerini içeren dışarı çıkanlar, kısıtlama müddetince ekmek dağıtımı yapanlar ile lokanta, restoranlar ve tatlı satış mahallerinin hanelere servis hizmetinde hizmetli olanlar ile 30 00-17. 00 saatlerinde market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş müşterilerin meskenlere servis hizmetinde vazifeli olanlar, zarurî sıhhat randevusu olanlar (Kızılaya yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yanlarda kalanların gereksinim duyacağı temel gereksinimlerin karşılanmasında vazifeli olanlar, iş sıhhati ve güvenlik nedeniyle iş alanlarından ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş alanı tabibi vb.), veteriner doktorlar, servis hizmeti / günlerde mütemadi olarak iş alanlarını bekleyenler, belediyelerin toplu taşıma, aklık, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek için hafta sonu çalışacak işçi, tedarik zincirinin aksamaması emeliyle sokağa çıkma servisi ‘den sonra marketlerde mal, malzeme ve eserlerin nakli, kabulü, depolama ve satışa hazırlama aşamasında vazifeli olanlar (madencilik, inşaat ve gayri büyük yatırım girişimlerinde kullanılabilir durumda olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar , 31 Mayıs Pazar günü, 14. 00-20. 00 saatlerinde yürüme uzaklığıyla sonlu olmak, içtimaî aralık kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ve muhtaçlık duyulan hallerde birkaç refakatçılar, duruşma muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile birlikte çalışanlar. ”

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek Üniversite Talim Kurumları Testi’ne (YKS) girecek mekteplilerin T. C. kimlik kartı müracaatlarının kullanımı ismine tüm il / ilçe nüfus müdüriyetleri 30 Mayıs’ta açık bulunururulacak. 30 Mayıs’ta il / ilçe nüfus müdürlüklerine T. C. kimlik kartı başvurusu ile sonlu olmak üzere teste başvurulduğunu gösterir belgeyi ibraz etmek kaidesiyle anılan teste girecek talebeler ve gereksinim olması durumunda ana, peder, veli yahut vasmasını bir kişi de hariçlamadan muaf tutulacak.

Kelam konusu istisnalar için tüm vatandaşların meskenlerinde kalması esas olacak.

Seyahat müsaade evrakları sokağa çıkma kısıtlaması vadesince makbul olacak. Başta sıhhat ve güvenlik için gerekli kamu hizmeti tesisi için vazifeli olan kamu hizmetlilerinin kent içi toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce gerekli önlemler alınacak. Ekmek dağıtımının nizamlı olması emeliyle vali ve kaymakamların başkanlığında fırıncılar odası, mahallî idare, emniyet ve jandarma temsilcilerinin iştirakiyle oluşturduğu tüm komşu tarafından muhtar görmek de gerek ivedilikle il / ilçe ekmek planını planlıyor bazı dağıtım ortamları (mahalle / cadde / sokak ölçeğinde) ile her dağıtım ortamı için hizmet yapacak araç içindir. Vefa Içtimaî Destek üniteleri ekmek dağıtımını gerçekleştirebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 30 ve 31 Mayıs’ta gazete dağıtımı, gazete şirketilerinin halka halinde çalışacak dağıtım araçları, kullanım içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Içtimaî Destek üniteleri içindir. Bu kapsamda gazete dağıtımının konutlara servis formunda gereklidir esas olacak.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. kararsız yeterli idari para cezası gerekir.

Türk Ceza Kanunu’nun 195. hususu esas olarak gerekli süreçlerin incelenmesilacak.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kılıçdaroğlu, İstanbul’un fethinin 567. yılını kutladı

‘İş olursa beni seçin’ sunu asan genç 13. kez intihara kalkıştı: İkna etmeye gelen polislerin incelenmesi çekirdek yedi