in ,

Araştırma: Uzaktan eğitim ‘iletişim’i kesti, yüzde 20’ de davranış değişimi gözlemlendi

<br />

Araştırma: Uzaktan eğitim ‘iletişim’i kesti, evlatların yüzde 20’de davranış değişimi gözlemlendi

Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in haberine nazaran, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) koronavirüs periyodunda çalışan eğitim eğitimi evlatlarının ve velilerin tecrübelerini kıymetlendirmek maksadıyla bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma, Türkiye’nin 7 coğrafi ortamında, 31 kentten 368 TEGV velisinde yapıldı. Araştırmaya katılan velilerin yüzde 54’ünün 1-2 evladı, yüzde 34’ünün 3’ten çokça evladı, yüzde 12’inin ise 5’ten çokça evladı var. Dün TEGV Umumî Yönetici Sait Tosyalı ve Eğitim Programları Yöneticisi Devrim Uygan Deniz iştirakiyle yapılan çevrimiçi basın içtimasında rapordan farklı olgular paylaşıldı. Onlardan biri çıkanlar içindir:

  • EBA’yı her gün nizamlı olarak takip eden evlatların orantısı yüzde 69. Bu takibin yüzde 83’ü televizyon kanalları üzerinden yapılıyor. EBA çevrimiçi portal üzerinden asenkron eğitim takibi nispeti 47, canlı ders iştirak orantısı ise yüzde 11.
  • Velilerin yüzde 47` EBA’yı sistemli, yüzde 36’sı makul aralıklarla takip ediyor.
  • Evlatların yüzde 37’s velisinden destek istiyor. Destek yoğunlukla Matematik ve problem / test çözme, araştırma ödevleri ve İngilizce ortamlarında ağırlaşıyor.
  • Evlatların Yüzde 50’si uzaktan eğitimde, bilgisayar, yüzde 59’u cep telefonu, yüzde 28’i tablet yüzde yüzde 4 ise hiçbir araç kullanmıyor.
  • Evlatların hafta içi hocalarıyla sistemli olarak görüşme orantısı yüzde 48, haftada 1-2 gün görüşme orantısı yüzde 31, geçen 1,5 ayda sırf 1 ya da 2 kere görüşme nispeti ise yüzde 21. Sistemsiz ve nadiren muhabere kuranların yekun nispeti yüzde 51. Evlatların sadece yüzde 3’ü muallimleriyle ile sohbet ediyor. Geçen 1,5 aylık vade içerisinde evlatların yüzde 7’si hocalarıyla; yüzde 39’u ise arkadaşlarıyla muhabere kurmadı.
  • Evlatların yüzde 20’de davranış değişimi oluştuğu bildirildi. Evlatların yüzde 11’inde sıkılma, yüzde 9’unda ani onun durumundaki, yüzde 9’unda bulunan duramama, yüzde 7’inde ise mütemadi telefon kullanma duygusal ve ruhsal tesirler görüldü.

‘Ücretisiz tablet dağıtılmalı’

TEGV araştırma sonucuna nazaran, muhabere problemlerini kaldırmak kaldırmak ve uzaktan eğitim topluluğun her kesitinde olağanlaştırmak için birtakım tahlil teklifleri de sundu. Bu teklifler ise şöyle:

  • Yüz yüze eğitimde, canlı sınıf modeline muhtaçlık duyuluyor. Bu model için topluluğun her bölümünün alım gücüne münâsib olarak fiyatlandırılmış kolay tabletlerin piyasaya sürülmesine ve internet erişimi kamu ve hususî bölüm iş birliğiyle düşük gelirli kesimleri fiyatsız olarak sağlanmasına muhtaçlık var.
  • Eğitim sisteminde kitap, klasik araçların mahallini, tabletlerin alması konuşulmaya başlanmalı. Sıradan vakitte ve bu tarih buhran anlarında eğitsel araçların devamlılığı sağlanmalı.
  • Evlatların İngilizce ve matematik meydanında yalnız çalışmaları daha çetin. Bir yetişkin desteğine daha ziyade muhtaçlık duyulan bu sahalarda verimli etüt modelleri çalışılmalı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Soylu’dan ‘Vefa Grubu saldırısı’na açıklama açıklaması: Silah hadisesi filan yok

Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu: İstanbul’da 30 eczacı ve 40 çalışanın Kovid-19 testi pozitif çıktı