in ,

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok

<br />

Bilimsel Üyesi Çelik: Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok

Kayseri Kent Hastanesi Başhekimi Bilimsel Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs günlük vaka demek yayın güzel bir odada olduklarını söyledi.

NTV’nin haberine nazaran Prof. Dr. Çelik, “ Açıklanan rakamların son nokta düzgün olduğunu söyleyebilirim. Bir vaka olacak ve kesinlikle birilerine bulaştıracak. Aile kümelerini görüyoruz. Onları biz alıp tedavi ediyoruz yahut izole edilir. Tez etmemek lazım. Zira koronavirüs durumu, bıçaktan kesilmesi beklediğimiz bir hikaye değildir “diye konuştu.

‘Kurallara uyulmazsa, vaka sayılabilir artış bekleyebiliriz’

Koronavirüse karşı alınacak önlemlerin değerine dikkat çeken Prof.Dr.Çelik, “Bundan sonraki aşamada en kıymetli faktörler, kişilerimizin davranışlarıdır. Kişiler toplumsal aralığa uymayıp, maskelerini takmazlar ve hijyen kuralları için gerekli kıymeti göstermezlerse durum miktarılarında bir önem bekleyebiliriz. Bulaşı engelleyecek olmalı atmamız gerekiyor.

Tüm kişilerimizin ve vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Tanımadığı insanlardan uzak durması, maskeli gezileri, yakın olacaklarsa 1,5 metre kuralını ihmal etmemeleri gerekir. Gizli ve kalabalık ortamlardan kaçınmalarını öneriyorum. Asıl vaka artışını belirleyecek olan vatandaşlarımızdır. En değerli mevzu budur “dedi.

‘Denizden virüs bulaştığına dair kanıt yok’

İlhami Çelik, “Deniz suyunun pak neden olduğunuz için koli basiline bakılır. Bu deniz mahsulleri bakteriler var. Kişilerin teorik olarak bulaşmayacağını bilmesi gerekir.

Havuzda ise, klorlanma süreci değerlidir. Virüseri yaşaması imkansızdır. Kişiler bir diğerinin tükürüğünü yutarlarsa yakın aralıktan kasvet olabilir. Odanın çevre şartlarına uyulması gerekiyor. Deniz için bu tür bir risk kelam konusu değildir. Münhasıran içeride havuzda şezlonglarda kullanabileceğiniz çok yakın duracaklarsa bunlardan kaçınmaları gerekiyor. Bilim Konseyi’nde bununla ilgili bir rehberlik yayımlandı. Tüm oteller tedbirlerini alıyorlar. Vatandaşlarımızın da bu kuralları bilmesi ve riayet edilmesi en kıymetli faktörlerden biri olarak gözüküyor “tabirlerini kullandı.

‘Hijyene çok dikkat edilmeli’

1 Haziran’dan sonra hengam artarını riske atmak için Dr. masanın yan yana kullanın, sair beşerlerle çok yakın aralıkta olmamanız kıymetlidir.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Zeynep’in annesi: Kızımdan zorla para alıyor, tehdit ediyormuş

THY ve Pegasus’un uçuş yapacağı ilk tarih ve yer belli oldu