in ,

Canan Ağalar’dan saat ve yüzük uyarısı

<br />

Bilim Heyeti Üyesi Canan Ağalar’dan saat ve yüzük uyarısı

Ağalar, Ted ‘Tedbirleri elden bırakmadıkça panik olmaya gerek yok ”dedi. Salgını biter bitmez yapılı birinci işin “Sevdiklerine sarılmak” tasarlamak söyleyen Ağalar, yüzük ve saatlerde aksesuar tasarrufundan da salgın mühletince vazgeçebilir önerdi. Fatih Ağalar ile evli olan Canan Ağalar, sözcü’den Ali Ekber Ertürk’e göre anlattı:

‘Özellikle sıcaklık aşamasının düştüğü aylarda ortaya çıkmaktadır’

İnsan çevre için önemli olduğu bulaşık yolu münasebetiyle tüm insanlık için tehdit oluşturuyor. Devir, illetin görülme suratı azalır Bulaşıcı hastalıklarda topluluğun büyük bir kısmı.

Koronavirüs ailesinin neden olduğu illetler yıllardır bilhassa sıcaklık aşamasının düştüğü aylarda ortaya çıkmaktadır. Bu virüs için de davranış davranış kalıbı beklenebilir. Umarız kısa vadede aşı ya da aktif tedavi bulunarak marazın önüne geçilebilir.

‘Normal normal’

Bu yeni tanımlanmış, çok bilinmeyen ve tüm yerküreyi da kullanabilirsinizip, basında çok taraf bulduğu için toplulukta views panik şaşırtıcı değil… Velev topluluğun kalanında olduğu sürece virüse en ziyade maruz kalan ve daima risk altında olan sıhhat çalışanlarında da misal telaşlar yaşanıyor.

Tüm bilirkişilerin bakış açısı ortak. El akımında ve içtimaî aralığa dikkat edilip maske kullanılınca ferdî tedbir oluyor de. Herkesin bu kurallara dikkat etmeyiniz. Önlemleri elden bırakmayınca çok ziyade panik olmaya gerek yok.

Saat ve yüzük uyarısı

Benim işim hastanede olduğu için giydiğim kıyafetler hastaneye kişisel forma. Haneden çıkarken maske takıyorum ve daima maskeli oluyorum. Çevre uzaklığa uyuyoruz.

Bizimle birlikte yaşayan geçerlilik hastalık bulaştırmamak için birinci nedeni tanısı konar kardeşimin yanına götürdüm. Bu süreçte dışarıda hiç yemek yemedim. Saat, yüzük yaptığınız aksesuarlar da altlarını düzgün yıkayamayacağım için kullanmıyorum.

Deniz kenarında yürümeyi özlüyorum ve en çok da mor salkımları ve erguvanları göremeden bahar geçtiği için üzülüyorum. Ancak bunun ki sağlıklı olursak gezeceğimiz çok hoş devranlar, göreceğimiz çok şık baharlar olacak. Onun için mesai dışı saatlerimi meskende hiç sıkılmadan geçiriyorum.

‘Maske kural eldiven değil’

Maskenin ağzı ve burnu külliyen kapatması gerekir. Maske kullanmadaki maksat dışarıdan gelecek etkenlerin vücuda girişinin engellenmesi olduğu kadar ağız ve burnunuzdan dış ortama mikrop salınmasının engellenmesidir.

Maske takarak kendimizi koruduğumuzda önümüzdekini de korumak onun sıhhatine olan değerimizi gösteririz. Ağız ve burnu çenede duran maskenin hiçbir işlev yoktur. Maske ellenmemeli ve ellenirse de, eller kesinlikle yıkanmalı.

Önermem eldiven gerçek olmayan inanç hissi veriyor. Su ve sabunla ellerin yıkanması ehliyetli olduğu için eldivene muhtaçlık yoktur. Su ve sabuna ulaşılamayan taraflarda kolonya yahut el dezenfektanı bu hedefle kullanılabilir.

‘Öpüşmek, kucaklaşmak yok’

Bayramda da, düğünde de cenazede de birebir halde uymamız gerekir. Taziyelerde yaşadığımız yüksek nispette hastalanmalar bu kurallara uyulmadığı için yaşanıyor.

Biz topluluk olarak sarılmayı, yedi bir topluluğuz. Gelgelelim kutlamalarda bu şık davranışlarımızdan fedakârlık yapmamız gerekiyor. Hayat sıradana döndüğünüzde birinci kattaım şey sevdiklerime sarılmak, dostlarımla birlikte yemek yemek ve uzun keyifli sohbetler etmek olacak. Bu sene tatili de erteledik, lütfen plan yapmadık.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Adalar’a giriş-çıkış sınırlandırması yarın sona eriyor

Batman HDP il eşbaşkanları gözaltına alındı