in ,

Dışişleri’den Yunanistan’a ‘Ayasofya’ yanıtı: Tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz

<br />

Dışişleri’den Yunanistan’a ‘Ayasofya’ cevabı: Tarihî komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasıyla ilgili açıklamanız Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’dan karşılık geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama içindir:

Ayasofya’da onun Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak.

Avrupa’da minarelerden ezanların yükseldiği ve ilişkili değer prensibinin ehemmiyetinin anlaşılması ile bir periyotta, başşehrinde cami bulunmayan tek Avrupa memleketi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okur.

Kovid-19 salgınını bahane ederek Garp Trakya’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen muhitlerin uğraşları hala hafızalarında tazedir.

Türkiye, Ayasofya’nın ne yerküre çapındaki abidevi niteliğine, ne 1972 UNESCO Yerküre Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Daire göre münafi hareket içindir.

Türkiye’nin bir miras ögesi olan İstanbul Tarihi Alanları’nın gösterdiği titizlik ve ihtimam sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır.

Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın kıymetli bir pahası olarak kalacak ve korunmaya devam edecek. Yunanistan’ı tarihî komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, oğlu kabine içtiması sonrası için açıklamada İstanbul’un Fethi kutlamaları arasında, Ayasofya’da Fetih Vadesi açıklamasının açıklamasının akabinde Yunan medyasında, “Erdoğan meydan okuyor, İstanbul’un düşüncesini kutlamak için dua etti”, meydan okuma. . . ”, Helenizm’e karşı meydan okuma” cümlelerinin yanlamasına başlıklara mekan verilmişti.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehditlerle ilgili açıklama: Bu provokasyonlara müsaade etmeyiz

Ekrem İmamoğlu haçı koparılan kiliseyi ziyaret etti: Hepimize göre