in ,

Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu: İstanbul’da 30 eczacı ve 40 çalışanın Kovid-19 testi pozitif çıktı

<br />

İstanbul Eczacı Odası Yöneticisi Sarıalioğlu: İstanbul’da 30 eczacı ve 40 çalışanın Kovid-19 testi olumlu çıktı

Tüm ipucu koronavirüs salgını her kesimde olduğu ilaç kesimini de etkiledi. Ayakta hastane demek hasta önemli değerlendirme yaşandı. Ayakta hasta sayısının azalması ile ilaç görmek de daralama yaşandı. İstanbul Eczacı Odası Lideri Cenap Sarıalioğlu, ilaç dalında yüzde 30 daralma söyledi. Koronavirüs ile uğraşmaktadır Türkiye’de 5 meslektaşının hayatını aktaran kaybettiğini Sarıalioğlu, İstanbul’da 30 eczacı ve 40 çalışanın korona virüs testinin olumlu çıkmasını söyledi.

‘Eczane cirolarında yaklaşık yüzde 30 küçülme kelam konusu’

Sarıalioğlu “Mart ayı başından itibaren koronavirüs ile uğraşmaktadır. eczanelerimizde ekonomik kayıplar laf konusu oldu. Mart ayından Nisan’a geçişte yüzde 15’lik bir düşüş, Nisan’dan Mayıs’a geçişte 2. bir yüzde 15’lik küçülme laf konusu oldu. Yani eczane cirolarımızda yaklaşık yüzde 30 kez bir küçülme kelam konusu oldu “ açık yapılır.

‘Eczacıların neredeyse kar etmeden satış odaklı ilaç oluyor’

Sarıalioğlu, “Standart ödemelerimizle ilgili bildiğim kadarıyla öteleme yapıldı. Ödeme iptalimizin hepsi tıpkı halde devam ediyor. kademe dediğimiz ilaç eczacılarının hemen kar etmeden satış amaçlı ilaç oluyor. Bunlarla ilgili karlılıklarının düzeltilmesi eczacılar için şuan en ivedi derttir. dedi.

‘Türkiye’de 5 meslektaşımız bu süreçte hayatını kaybetti’

İstanbul’da oğul 10 ülkede bine yakın eczanenin açacağı 200’e yakın Sarıçayoğlu veren kapandığı malumatını veren, “Bize müracaat eden 30 civarı meslektaşımız ve 40’a yakın çalışanımızda Covid-19 tanısı olumlu çıktı. Maatteessüf Türkiye’de 5 meslektaşımız bu süreçte hayatını kaybetti. Bir de eczane çalışanımız kaybettik. Beyoğlu’nda bir eczanede hem eczacımız hem de çalışanında olumlu çıktı. İkisi de vefat ettiler. Şuan o eczane gizli durumda. Varisleri şimdi bir karar vermedi. Bir eczacıya korona virüs 15 gün eczanesini kapatması gerekiyor. Bu manada İstanbul’da 10’a yakın eczanemizde 15 gün faaliyetlerine ara verme süreci uygulandı. Artık hepsi açık durumda. Son 10 yılda İstanbul’da yaklaşık bin civarı eczane açıldı. Kapanan eczane sayımızda 200 civarındadır “ sözlerini kullandı.

‘Eczanelerdeki yoğunlukta yarı yarıya azalma var’

Eczacı Esra Erzan, “Virüs birinci nüksettiği vakitlerde çok çokça bir yoğunluk gerekiyor. “DAHA FAZLA BİLGİ EDİN” dedi.

‘Hastanın birinci ulaştığı nokta biziz’

İstanbul Eczacı Odası Umumî Sekreteri Eczacı Pınar Özcan, “Eczacılar olarak bizim hem maddi manada hem de manevi yemekde çok büyük düşüncelerimiz oldu. Vatandaşlarımız rahatsızlık hissettiği Artık kendimizi korumaktan fazla ailelerimiz ve yakınlarımızı korumak bizim için önemli bir voltaj kaynağı oldu. sözlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Araştırma: Uzaktan eğitim ‘iletişim’i kesti, yüzde 20’ de davranış değişimi gözlemlendi

65 yaş üstü için kritik tarih 15 Haziran