in ,

İçişleri Bakanlığı seyahat kısıtlaması genelgesi yayımladı

<br />

İçişleri Bakanlığı seyahat kısıtlaması genelgesi yayımladı

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere 81 bölge valiliğine ‘Şehir Giriş / Çıkış Seyahat Kısıtlaması’ bahisli genelge gönderdi.

Genelgede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) 30 vilayet ile Zonguldak vilayetine kara, hava ve deniz amaçlı hava durumu için tüm giriş / çıkışlar 15 gün müddetle sonlandırmalı anımsatıldı.

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak’da 3 Haziran çarşamba günü saat 24. 00’a kadar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 28 Mayıs’ta toplanan Başkankanlığı Kabinesinde büyükşehir statüsündeki 14 vilayet ile Zonguldak’a seyahat seyahat etmek 31 Mayıs pazar günü saat 24. 00’dan sonra sonlandırmayı, kentler arası Hayat Haneye Sığar (HES) pratiği üzerinden kod alınmasını sonra biletlemelerin nedenlerini değerlendirmektedir aktarıldı.

  • Yapılan değerlendirme yapmak nazaran, şehirlerarası toplu taşıma araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat müsaade dokümanı alma mecburiliği yürürlükten kaldırıldı.
  • Şehirlerarası toplu taşıma araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) HES pratiği üzerinden kod alınmasını sonra biletlemeler yapabilirsiniz.
  • Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ile Zonguldak olmak üzere yekun 15 ayarlanabilireki kent giriş-çıkış kısıtlaması 31 Mayıs pazar günü saat 24. 00’te sona erecek.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat Müsaade Evrakı almaları ve gidecekleri vilayetlerden en az bir ay boyunca dönmemek kuralı ile tek taraflı olarak seyahat edebilmeleri tatbikine devam edecek.
  • Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı evlatlar, yanlarında veli / vasisinin koşulları koşuluyla (veli / vas olan olan 65 yaş ve üzeri olanlar hariç) Seyahat Müsaade Evrakı almadan kent içi ve kentler arası yolculuk yapabilecek.

Genelgede, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci unsuru yeterli idari para cezası vereceği, kanalı ilgili hususları mucibince süreç yapılacağı tabir edildi. Kanununun 195’inci hususu için gerekli gereklilikleri göstermektedir.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGS’nin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı

Kayseri’de sokağa çıkma kısıtlaması uymayan çifte 6 bin 300 lira ceza