in ,

Otobüs yolculuğunu koronavirüs önlemleri belirlendi

<br />

Otobüs yolculuğunu gözden koronavirüs tedbirleri belirlendi

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacağını yeni alışılagelmiş için hazırlıklarını tamamladı.

Virüsle uğraş için İçişleri ve Sıhhat Bakanlıkları, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOF) görüşünü alarak hijyen genelgesi hazırladı. Buna nazaran, otogarlarda açılıştan evvel tüm meydanların ve yüzeylerin arilik ve dezenfekte süreçleri yapılır olacak. 24 saat hizmet veren taraflarda bu süreçte üç sefer yapacak. Tuvaletlerde sabun, dezenfektan ve kağıt mendil bulunanurulacak, el kurutma makineleri kullanılmayacak. Mola konumlarında masalar onu seferinde dezenfekte edilecek, yemek gereçleri kaşık çatal bıçak örtük paketler içinde servis edilecek. Masalarda tuzluk ve biberlik bulundurulmayacak

Işçi ferdî hijyen sürecilerini tamamlayarak maskeyle işbaşı yapacak, başkaca yüz siperliği kullanacak. Yolcu salonlarında, restoranlarda, girişlerde, çıkışlarda, oturma tertibinde içtimaî yaklaşma uzaklığı kuralları uygulamakacak.

Maskesiz yolcuya bilet satılmayacak

Acentelerde, otogarlarda ve mola yanlarında yerinde birçok ateş ölçer bulunanurulacak işçi ve yolcuları ateş ölçümleri yapacak. Acente girişinde yolcuların kolay kolay erişebileceği dezenfektan gereci bulunanurulacak ve yol için yolcular ikaz edilecek.

Yolcular maske kullanma konusunda uyarılacak, maskesiz yolculara bilet satışı yapılmayacak, hizmet verilmeyecek. Içtimaî yaklaşma arası, maske, dezenfektan ve salgınla ilgili ihtarlar için afiş ve panolar yan alacak. Ara duraklardan binen yolcular için tıpkı süreçler yapılır.

Muavin için eldiven zaruriliği

Otobüsteki raflara alınan bagajlar dezenfekte alınır alınacak, büyük hacimli bagajlar otobüs içine alınmayacak. Yekun koltuk kapasitesinin yarısından çokça yolcu olmayacak. Araçlarda tavan havasında yapılacak yol boyunca açık tutulacak.

Yolcular iniş ve binişlerde yalnız sanat kapıyı kullanacak. Bagaj hizmetlerinde her seferinde değiştirilmek üzere eldiven mevcuttur. Otobüslerde ambalajlı içecekler dışında ikram yapılmayacak, ikramlarla birlikte onu yolcuya dezenfektan mendil verilecek.

Ateşi olanın olduğu engellenecek

Sorumlu başkanlar, işçi ve yolcular için ateş ölçer bulunuracak, işçi işbaşı yapmadan evvel ateşte yapılacak. Yolcuların bilet satış noktalarında, servis araçlarına ve otobüslere binmeden evvel temassız ateş ölçümleri yapmak. Ateşi yüksek çıkan yolcular ve işçi kuşkulu karar başkanlığı haber amaçlıek çalışmaları yahut seyahatleri engellenecek ve yasal prosedürler işletilecek.

‘Günlük 500 bin kişi seyahat edecek’

TOF Yöneticisi Mustafa Yıldırım, Erdoğan’ın açıklamasının akabinde belirsizliklerin kalkmasını belirterek, “Açıklama tıklayınız hayat haneye sığmadı, d ün gece internet bilet satışlarında talep patlaması oldu. Bütün firmalar seferlerini açmaya başladı. Türkiye’nin her türlü kararenin üzerinde talep olmaya başladık. Bu günden itibaren Türkiye yanından oynayacak “ dedi.

2. Yıldırım olmazsa ağır bir yaz dönemi beklediklerini anlatan Yıldırım, haziran, temmuz, ağustos yılı günde ortalama 500 bin yıldır otobüsle seyahat edeceğine dikkat çekti. Yüzde 50 kısıtlama olduğuna dikkat çeken Yıldırım, ağır talebi lütfen için ek seferler düzenleyeceklerini aktardı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

SpaceX’in prototipi infilak etti

Yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıt kaldırıldı