in ,

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Moskova ve Kars anlaşmalarının imzalanmasına ilişkin belgeler yayınladı

<br />

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Moskova ve Kars ittifaklarının imzalanmasına ait belgelerleri yayınladı

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Rus-Türk diplomatik münasebetlerinin kurulmasının 100. yıldönümü binaenaleyh Moskova ve Kars ittifaklarının imzalanmasına ait arşiv fotoğraflarını ve evrakları yayınlandı.

Rus-Türk diplomatik münasebetlerinin kurulmasının 100. yıldönümü hasebiyle arşiv fotoğraflarına ve tarihi haberlere mekan paylaşımına devam eden Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Facebook hesabından yapılan son paylaşımda, şu sözlere taraf verdi:

“16 Mart 1921 tarihinde ise Moskova’da Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) ile Türkiye Cumhuriyeti arsında Dostluk ve Kardeşlik Muahedesi Muahedeyi Rusya tarafından Dışişleri Halk Komiseri (Bakanı) ve Tüm Rusya Merkezi İdare Komitesi üyesi GV Çiçerin ile birebir komitenin üyesi Celaleddin Korkmasov, Türkiye tarafından Ali Fuad Paşa Mutabakat, RSFSC Tüm Rusya Merkezi Idare Komitesi tarafından 20 Mart’ta, TBMM tarafından ise 22 Temmuz 1921’de onaylandı.

Itilafın 1. unsurunda ‘Türkiye terimi ile 28 Ocak 1920 günü İstanbul’da toplanan Meclis-i Ulusal’ın kapsadığı topraklar anlaşılması’ ibaresi bölge bölümünde.

13 Ekim 1921’de RSFSC’nin iştiraki ile Kars’ta misal muahede, Türkiye ile Kafkasya Ötesi cumhuriyetleri olan Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan arasında da imzalandı. Türkiye’nin kuzeydoğu sonlarının sarsılmazlığını ortaya koyan bu değerli evrakın nedenini ve imzalanmasında Rusya yetkili temsilcisi (büyükelçi) S. P. Natsarenus kıymetli rol oynadı. 2 Ocak 1922`de Ankara`da M. V. Frunze emsal bir muahedeyi Ukrayna SSC ismine da imzaladı.

Moskova ve Kars itilafları, sadece sorunları vardı kökten çözmekle kalmadı, tıpkı vakitte Ulusal Uğraş hükümetinin memleketler arası da sağlamlaştırdı. Bu itilaflar, TBMM hükümetinin resmi olarak tanınması yemekine geliyordu. Bu da onun, elbet, milletlerarası arenadaki bazı pekiştirdi. “

Rusya-Türkiye ilgilerinin kurulmasının 100. yıl dönümü 3 Haziran’da kutlanacak.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rize’de kadın cinayeti: Eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü

‘Formula 1’in köklü takımlarından Williams F1 satılabilir’