in

SpaceX’in NASA ortaklığıyla dünya yörüngesine gönderdiği ilk insanlı uzay mekiği konusunda fırlatıldı

<br />

SpaceX’in NASA iştirakiyle yerküre yörüngesine gönderdiği birinci beşerli uzay mekiği muvaffakiyetle fırlatıldı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) paydaşlığıyla yerküre yörüngesine gönderilecek birinci beşerli uzay mekiği ABD’nin Florida eyaletinde uzay alanı muvaffakiyetle fırlatıldı.

SpaceX’in “Mürettebat Ejderhası” adlı uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nin ABD şark saati ile 15. 22’de gerçekleştirildi.

Dragon kapsülü roketten muvaffakiyetle ayrıldı ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’na kilitlenmek üzere yolda.

NASA’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ” 30 Mayıs Cumartesi günü Mürettebat Dragon misyonunun lansman teşebbilmesi planlamaya devam ediyor. Hava kaidelerinde güzelleşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor. ” tabirine taraf verildi.

Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) adlı astronotların daha evvel iki kere uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ama birinci kez bir arada, Amerika topraklarından ve ticari bir firma ile uzay yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

25 Mayıs’ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava kurallarının elverişsiz olduğu NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul’daki kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

Eskişehir’de uydu vericisi takılı küçük akbaba bulundu