in

SpaceX’in prototipi infilak etti

<br />

SpaceX’in prototipi infilak etti

Elon Musk’a ilişkin SpaceX listesinde Starship roketinin dördüncü prototipi Teksas’ta bulunan tesislerde yapılan test sonuçlarını infilak etti.

SpaceX’in Mars ve Ay’a insan göndermek için geliştirdiği rokette meydana gelen patlamanın sebebi ise şimdi bilinmiyor. SpaceX’in SN4 modeline ilişkin.

Yapılan açıklamada “Seri Numarası 4” (SN4) roket motorunun statik patlama olarak bilinen bir saha testi içindir patladığı bildirildi.

NASA astronotlarını Florida’dan uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi ve Mürettebat Dragon uzay aracından farklı olduğu hatırlatıldı. Bu roket sistemi daha evvel uyduları pek çok sefer muvaffakiyetle fırlatmıştı.

Marslı insan ve yük göndermek maksadıyla tasarlandı. Roket tekrar kullanılabilir olacak biçimde tasarlandı. Böylelikle SpaceX ticari bir uçaktan onu tekraren fırlatabilir ve geri indirebilir.

Şirket bu yıl uzaya ve 2022 ayrıntılı kadar da aya ulaşmayı hedefliyor.

Ertelenen birinci beşerli uzay mekiği denemesi bugün gerçekleşecek

SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iştirakiyle yerküre yörüngesine göndereceği birinci kişi

SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nin ABD şark saati ile 15. 22’de gerçekleştirilecek.

NASA’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ” 30 Mayıs Cumartesi günü Mürettebat Dragon misyonunun lansman teşebbasında planlamaya devam ediyor. Hava kurallarında düzgünleşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor. ” tabirine taraf verildi.

Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) adlı astronotların daha evvel iki kez uzay uçuşu gerçekleştirdiğini düşünüyor musunuz?

25 Mayıs’ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava kaidelerinin elverişsiz olduğu münasebeti ile ertelediğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti.

Başarılı olunursa ABD büyük bir maliyetten kurtulmuş olacak

NASA, alçak yerküre yörüngesinde bulunan Memleketler arası Uzay İstasyonu’na bakın.

NASA, 2011 yılında bu seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya`ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

NASA’dan 3 milyar doların üzerinde destek aldı

NASA’dan Kişili uçuşu gerçekleştirme girişimi için 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX’in bugün yapılacak test uçuşunun başarılı olması gereken uzay sanayisini için atılacak gayrıldı cesaretlendireceği öngörülüyor.

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, oğlu altı yılını Mürettebat Dragon kapsülünü inşa etmek ve test etmek için harcadı.

Şirket, yıllarında uzay istasyonuna ihtiyaç kere gereç taşımak için seferler düzenledi. Bugün, ” SpaceX Demo-2 ” adlı test uçuşunda Milletlerarası Uzay İstasyonu’na yapılan yolculukta ise birinci kere içinde mürettebatı olan bir uzay mekiğinin alçak yörüngeye ulaştırılması deneceğiz olacak.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

ÖSYM Başkanı Aygün açıkladı: YKS’ye nasıl girecek?

Otobüs yolculuğunu koronavirüs önlemleri belirlendi