in ,

Kalın: ‘Ya seçimle ya da bir şekilde gidemiyor’ sözüne tepki normal, muhalefetin daha sorumlu davranması gerek

<br />

Kalın: ‘Ya seçimle ya da bir formda gideceksiniz’ lafına reaksiyon olağan, muhalefetin daha sorumlu davranması gerek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal 7’de canlı görüntüler ‘Başkent Kulisi’ programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu, soruları hakkında.

  • (‘Son devirde çok ağır darbe tartışmaları yapıldı.’ Hakusuen bir darbe açıklaması için mi iktidar etrafları tarafından da bu tartışmalar yapıldı mı? ‘sorusu üzerine) İlginçtir ki Türkiye’de darbecilerin siyasi kimliği çok belirleyici olmuyor. Kemalist, solcu, FETÖ’cü, ulusalcı, er yahut sivil olması, bürokrattan ya da medyadan destek bulması fark etmiyor. O darbecilik kimliğinin kendisi bir sorun. Bunun üzerinde bizim düşünmemiz gerekiyor. 1960 darbesi birinci darbeydi, 15 Temmuz darbesi son darbe. Türk demokrasi tarihinde baktığınız devir. Bu darbeci kültürü, zihniyeti besleyen bakış açısı nereden geliyor, kimden, nasıl besleniyor, bunun iç ve dış koşulları, bütün koşullar altında aldır devir darbe sıkıntısı üzerinde ciddiyete durmak lazım. Yeni tartışmalara gelince bu yeni değil. Bu son tartışmaları tetikleyen, mahsusen muhalefet kanadının görünür kısımlarından verilen lütfen daima bu tarihi sanat planla düşünüldüğü için, maatteessüf CHP de bu darbelerin bir arada, içinde olduğu insanlar için, velev istemez mahsusen CHP’liler bu şey şeyleri lisana olduğunu dönüyorlar, o tarihi hatırlıyorlar.
  • Şayet birisi çıkıp bugünkü kurallarda, bu kadar siyasi süreç yaşı mutlaka, bu kadar savaş verdikten sonra 15 Temmuz darbesini bu halde sokaklarda kişimizin canını oluşturabilirsiniz pusulaürttükten sonra hala birileri ‘bir halde gideceğiniz’ diyorsa büyük bir sorumsuzluk.
  • Birileri ‘Ya seçimle ya da bir halde gideceğiz’ dediğinde, buna uygun reaksiyon göstermesi pek olağandır. Bu çok hassas bir bahis. Burada muhalefetin daha sorumlu davranması gerekir. Demokratik kuralların, tekniklerin dışında hiçbir yola tevessül etmeyeceklerini herkesin çok açık ve net bir formda ortaya koyması gerekiyor. Onun görüntüsünü, telkin, atıf, gönderme velev istemez kişilere bu darbeler tarihini hatırlatıyor. Bence biraz art planında bu var. Bir çıkış bir cümle, bir çıkışıyla bir tweeti ile ilgili bir hususlar değil. Bu bir demokratik hassasiyettir. Muhalefetin de bundan şad olması, bunun yerine nokta alması gerekir. ‘Muhalefet darbe istiyor’ demiyorum ancak bu muhalefet partisinin yetkilisi bu kelamın, bu sözün nerelere varacağını, hangi tarihi sanat planını herhalde kestirmesi gerekir. Herhalde sahih tahlil gerekir şart. Geçmişte darbelerin hangi söylemlerle hazırlandığını, yerinin ne halde hazırlandığını biz çok gördük.
  • Mahsusen 15 Temmuz ayında kanlı bir darbeyi içerirmüş bu darı var hayli ve bu devletin başında Buna tevessül eden, bunu düşünen, buna kendince zihnen yahut öteki biçimde hazırlık yapan birileri varsa dayanılmaz bir tokat yiyeceği herhalde tekrar görecektir. Burada en ufak bir tereddüt kelam konusu değildir.
  • (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve yakın çalışma ekibinin koronavirüs salgını münasebetiyle birlikte karantina devrini nasıl geçirdiğine ait soru üzerine) Devletin başı başında devletin ofisi, makamı, merkezi de orasıdır. Kendisi de fiziken buradaydı. Şık bir örnek sergilendi. Türkiye, bu periyotta tarihe geçecek bir savaş gösterdi. Olağanlaşma halindeine girmiş bulunuyoruz. Erdoğan’ın hem ulusal hem de memleketler arası iş ve diplomasi trafiğinde bir değerlendirme olmadı, iki milletlerarası içtimaya, görüşmeye, medya konferans planlamasına katıldı. Karantina altında milletle iç içe bir önder olarak onlarla buluşmayı, konuşmayı özledi.
  • Önlemleri tatbike devam etmemiz lazım. Yarın mahsusen 15 günlükeki 2 günlük sokağa çıkma yasağından sonra bir anda kişilerimizin hiçbir şey olmamışsınız salgın öncesi devrin kurallarına döneceğimizi beklememeleri gerekir. Hastane açılışları ve çeşitli vesilelerle bir gözlem yaptım. Maske konusunda mal birm bir toplumsal disiplinin göründüğünü gördüm. Bu da beni şad etti. Vatandaşlara çağrım, rehavete kapılmadan bu olağanlaşma devrini daima birlikte önlemlerle geçirelim. Maske, ara ve paklık kuralını titiz bir formda tatbike devam edelim. Maskeye erişim konusunda bir külfetimiz yok.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Gezi olaylarının 7. yıldönümünde Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı

Beckham çifti malikanelerine tünel açtırıyor