in ,

Burada açıldı, Adanalılar kebapçılara akın etti: ‘3 aydır hasret kalmıştık’

<br />

birinde açıldı, Adanalılar kebapçılara akın etti: ‘3 aydır hasret kalmıştık’

Yeni ipucu koronavirüs (Kovid-19) salgınında vakaların azalması üzerine kebapçılar yaklaşık 3 aylık aradan sonra bugün birinci kere masa ve sandalyeleriyle hizmet etmeye başladı. Vatan üyeleri öğlen saatlerinden itibaren kentteki kebapçılara akın etti.

Masaların çevre aralık kurallarına kebapçılara, müşterilerin ateşleri ölçülerek edildi. Adana kebabı ve başka et sipariş eden müşteriler, lezzetleri çok özlediklerini söyledi.

‘Kalabalık ortamlarda yemek yemek daha bereketli’

Adana’da ziyarete gelen Melike Gürbüz, Ankara’ya dönmeden restoranların açılmasından çok sevindiğini ve Adana kebabı lezzetiyle buluştuğu için mesrur ​​olduğunu söyledi.

Gamze Buket ise Adana kebabına 3 aydır hasret kaldığına değinerek “Harika ötesi bir lezzet” dedi. Gülcan Dalkılıç da pandemi içinde her ne kadar eve kebap sipariş etse de fiyatlar yemenin daha keyifli olduğunu vurgulayarak “Çok şükür artık fiyatlar açıldı. Kalabalık ortamlarda yemek yemek daha bereketli” diye konuştu.

‘Sabah 07. 20’de birinci derecedeimiz gelmeye başladı’

Kaburga kebabı sanatkarı ve işletmeci Yaşar Aydın 1. salgın nedeniyle masaların arasında 1. 5 metre, sandalyelerin arasında 60 santimetre kullanımı bıraktıklarını ve tek tasarrufluk gereçlerle hizmet verdiklerini aktararak, “Restorana gelen için bizim girişte kullanır dezenfekte olmalı, ateşleri ölçüliyor. Sabah 07. 00’de açtım, 07. 20’de birinci derecedeimiz gelmeye başladı. Ciğer, boru kebabı ve lokum yemeye geldiler. Bahtiyarız, şu an ortam tıklım tıklım. Adana denindeki hengam kebaptan vazgeçilmez. Yerkürenin gözü Adana kebabında. O yüzden biz Adanalılar da virüse karşı dikkatli olmalıyız. 3 ay pandemi listesinde dinlenmemiz için lakin şu an bombalanmıştır geldik. Daha şık lezzetler çalışır devam edeceğiz “dedi.

‘En etkili saat 24. 00’e kadar açık olsun’

Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu İdare Konseyi Yöneticisi Münir Tanık ise her şeyin başının sıhhat olduğunu ve alınan önlemlerin gerisinde olduklarını söyledi.

Yalnızca saat 22. 00’ye kadar faaliyet sürdürme müsaadesinin işletme sahipleri ve gelen müşteriler ismine mağduriyet yaratabileceğini belirten Tanık, “Adanalı restoran kullanıcıları arkadaşlarla toplandık ve saatinizin bir teklif sunmak istiyoruz. Buradaki sıkıntı saat 22. 00’ye kadar müsaade içindir. Beşerler umumide Bu tıp konumlara saat 20. 00-21. 00 civarı geliyorlar. Zati çetin bir süreçti. Tüm tüm işlemlerimizi aldık “diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Özel okullar 15 Ağustos’tan itibaren yüz yüze telafi eğitimli başlayacak

Barış Çakan’ın babası Nihat Çakan olayı anlattı