in ,

Fatih sondaj gemisi Trabzon’da

<br />

Fatih sondaj gemisi Trabzon’da

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’e açılmak için Haydarpaşa Limanı ‘nda yaklaşık 1. 5 ay süren hazırlıkların tamamlanmasının akabinde 29 Mayıs’ta İstanbul ‘dan uğurlanmıştı.

Birinci sondaj faaliyetini düzenlemek için Karadeniz ‘e ulaşan Fatih sondaj gemisini karşılayan Trabzon Liman İşletmeciliği A. Ş. Umumî Yöneticisi Muzaffer Ermiş, heyecanlı ve mesut olduklarını söyledi.

Ermiş “Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’e demir attı. Yolda olan ve kulenin sökülen kesimleri geliyor. Iddiası yarın limanımıza varmış olacak. Fatih gemisinin 104 metrelik kulesi sökümü için kullanıldı .. Hengam kaybı olmasın, diye bir gibisi de buraya monte edildi. bomunu dikledik, geminin yanaşmasını bekliyoruz. Uçakların notam koordinatları var. Devlet Hava Meydanları yetkililerine ilettik. Süreksiz olarak bir notam değişiklik yapacaklar. Ne tesadüftür ki uzun aradan sonra biz Fatih gemisini karşılarken, ilk uçuş da oldu. İki memnunluğu bir arada yaşadık. Montaj süreci tamamlanıyor sonra gemi; buradan ayrılıp Karadeniz’e açılacak. Ümitiyoruz ki petrole ulaşırız, kesimin makus talihini de yenmiş oluruz “ dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Suat Hacısalihoğlu da Trabzon Limanı’na gelecek Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz açıklarında yapacağı benzin arama çalışmalarının, Türkiye’nin gücünün ortaya konması nedeniyle kıymetli olduğunu kaydederek, bunun konuştu:

“Petrol araştırmaları konusunda Karadeniz’de devletimizin tekrar sondaj araştırmaları ve sondaj yapma çalışmaları geçmesi, Türkiye’nin geleceği hakkında ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye geçmişte gerek araştırma gerekse teknik gereklilik de dahil olmak üzere gerekse de malumat donanımı istikametinden gerekir. Lakin son devirlerde devletimizde teknik altyapı, sondaj, araştırma ve insan gücü ve teknik eleman olarak ileri seviyelere gitmiştir. Bu bakımdan oğlu devirlerde Akdeniz ‘de olduğu sırada Karadeniz’de de Fatih Sondaj Gemisi’nin buraya gelip sondaj yapması düşünüyor Türkiye’nin Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılık konusundaki derdini kaldı kaldıracağı aşikardır. “

Hacısalihoğlu getiren lisana getiren merak ve heyecanla beklediklerini, neden devam etti:

“Ümitinizde ki Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de yapacak olduğu çalışmalarda petrolün bulunduğuyla devletin dışa bağımlılığı benzinün ekranında ve işlenmeye başlanması, ekonomik faaliyetlerin ekonomik olmaması değil, petrol eserlerinin olduğu işlenmesi ve iktisada eği yanından de çok değerli olacak.

İnanıyoruz ki sonuç olumlu yı. Zira daha evvelki datalarda, Karadeniz’de petrolün olduğu ve bir evvel bu petrolün çıkartılıp iktisada katılması bizlerin isteğidir, yerin ve devletin gelişmesi, devletin ekonomik olduğu ayakta durmasıdır. İkerak ve heyecanla çıkacak ileri bağlı olarak oluşacak iktisada katkıyı bir an evvel bekliyoruz. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Seyahat kısıtlaması kalkınca uçak bileti aramaları 8 kat arttı

Özel okullar 15 Ağustos’tan itibaren yüz yüze telafi eğitimli başlayacak