in ,

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda başladı başladı

<br />

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda başladı başladı

Sabiha Gökçen Havalimanı birinci sınıf hat uçuşu 90 yolcusu bulunan Pegasus Havayolları’na göre TC-CPJ tescilli B737 tipi uçakla ve PC4100 seferlerinde ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gerçekleştirildi. Uçuş öncesi havalimanı terminali girişlerinde yolcuların termal denetiminde, termal kameralarla ateşleri ölçüldü. Biletleri bulunmayan insanlar terminal binasına alınmadı. Güvenlik denetiminden geçen yolcuların kullandıkları kutuları her tasarruf sonrası hizmetlilerce dezenfekte edildi. Tüm havalimanı çalışanı maske takarken, yolcuların da maske kaydetme ve içtimaî olacağını kuralına dikkat edildi görüldü.

Yolcu toplumsal aralık kuralına nazaran güvenlik denetiminden geçerek yeniden sosyal aralığın öncelikli olduğu yerde ikaz bantları bulunan kontuarlarda bagajlarını teslim etti. Uçuş kartlarını alan yolcular daha sonra 2. güvenlikten geçerek uçak kapılarına ulaştı. Bekleme salonlarında çevre araştırmasının yapılması için sık sık anonslar yapıldı. Yolcular kapılarda uçuş kartlarını kendileri okutarak uçağa inceledi.

Pegasus Hava Yolları Umumi Yöneticisi Mehmet Nane de katıldı.

Uçuş öncesi açıklama yapan Nane, yeni periyodun tüm kesime güzelliğini dileyerek, 1 Haziran’ın Türk havacısında bir milat olduğunu söyledi.

Heyecanlı olduklarını lisana getiren Nane, “ Kesimimiz için çok değerli bir gün bugün. 28 Mart’tan sonra uçuş yapamamıştık. 1 Haziran Türk havacısında bir milat olarak tarihe yazılacak. Zira öbür bir periyot yok ki Türk Havacından savaş günleri dahil, bunalımlar dahil uçuşlara bu türlü uzun bir ara verdiğimiz. Bugün birinci uçuşumuzu başladıyoruz Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan. Birinci uçuşumuz İzmir’e. Ben de İzmir’e gideceğim ve geri geleceğim. Bütün kolumuza iyi niyetli diliyorum “ sözlerini kullandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmesi Üst Başkanı Ersel Göral da, baştan kaydetti:

Pegasus Hava Yollarının İzmir uçuşunun akabinde saat 10. 40’ta da Anadolujet Hava Yolları’nın TK 7426 sefer yaptığı Trabzon uçuşu gerçekleştirildi. Bulunabilir Sabiha Gökçen – Trabzon uçuşuna 97 yolcu katıldı.

Bünyamin Kayaalp Ticaret maksadıyla seyahat etmek söyleyen yolculardan, “ Biraz heyecanlıyız, pandemi sonrası birinci uçuş bizim için. Bu süreç bize biraz da sabırlı olmayı öğretti. Kişilerde şu an o rahatlığı görebiliyorum. Eskisi olduğuna değiller daha sabırlılar. Biraz heyecan var lakin bekliyoruz “dedi.

Yolculardan Alper Doğruer ise, “ Hayatın olağana dönmeye başlaması sevindirici fakat artık eski sıradanlar yok, yeni olağanlara nazaran yaşamaya bakıyoruz. Bakalım inşallah büsbütün biter de eski hayatımıza döneriz ancak şu anki periyoda de alıştık. Alınan tedbirler çok düzgün herkes daha bilinçli. Hasebiyle bu türlü devam ederse daha da azalır diye umuyoruz “tabirlerini kullandı.

SunExpress, İzmir’den uçuş düzenleyen birinci hava yolu şirketi oldu

SunExpress, İzmir’den Antalya’ya ilk uçuşunu yaptı.

SunExpress’ten yapılan açıklamaya nazaran, Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan turizm profesyonelinin de katlanan birinci uçuşa kişisel pistte su takı seremonisi bulunmaktadır.

Daha sonra İzmir’den Antalya’ya ve Trabzon’a uçuş gerçekleştirildi.

İzmir’den iç hatlarda 12 kente sefer planlayan firma, İzmir’den Antalya’ya günde 2 kere, Diyarbakır’a haftanın her günü, Adana’ya ve Gaziantep’e haftada 4, Trabzon ve Kayseri’ye haftada 3, Erzurum, Samsun ve Van’a haftada 2, Kars, Konya ve Malatya’ya haftada 1 sefer uçacak.

SunExpress, İzmir operasyonlarında sefer düzen kademeli olarak artıracak.

SunExpress, tüm uçuşlarında maske ile seyahat etme kuralının yanı sıra sıralaması.

Şirket, kurallar gereği dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları dışında kabine hiçbir el bagajı kabul etmiyor, tüm uçuşlarında yolcularına dezenfektan mendil dağıtıyor.

Uçaklarda nizamlı olarak dezenfeksiyon işlemlerini uygular ve tüm uçaklarda ameliyathanelerde kullanılan HEPA filtreleme sistemi çalışır. Bu filtreler, koronavirüs de dahil olmak üzere bilinen tüm virüslere karşı yüzde 99’luk bir muvaffakiyet orantısı ile uçak kullanan havayı.

Öte yandan firma, Sıhhat Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ‘Hayat Konuta Sığar’ girişimi için Türk vatandaşlarının iç hat uçuşlarına kabulünü bulabilirsiniz HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli kullanılır tespit edilen yolcuları uçuşlara kabul etmeydiniz duyurdu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kapalıçarşı dualarla açıldı

14 kızın kızını cinsel ilişkiye zorlayan anne ve sevgilisi mahkemede birbirlerini suçladı