in ,

Pamukkale Turizm 200 şubesini kapatıyor: Ağırlıklı olarak online bilet satışı yapacak

<br />

Pamukkale Turizm 200 bürosunu kapatıyor: Ağırlıklı olarak online bilet satışı yapacak

Pamukkale Turizm, koronavirüs sonrası iş halini değiştirme kararı aldı.

Pamukkale Turizm Umumî Yöneticisi Mustafa Özdalgıç, online satışlara daha ziyade yöneleceklerini belirterek “Tüm şey 250 adet büromuz var Peyderpey 200 büroyu kapatacağız. online bilet satışımız olacak. dedi.

Milliyet ‘ten Derin Gökçe ‘siz mutlaka Özdalgıç, koronavirüs sonrası turizm kesimi ve bugün geleceğine ait sorulan sorulara şu cevapları verdi:

Firma olarak bu devirde ne kadar önemlidir?

Artık hiçbir şey eskisi olduğuna olmayacak. Bu durum her bölüm için makbul. . . Bu virüsle yaşamak durumundayız. Mutlaka araçlarımız onu sefer ahir dezenfekte edilecek. Parayla teması olan çalışanımızın yarım saatte bir elleri dezenfekte edilecek. Tüm işçimiz mesaiye çalışdan evvel temassız ateş ölçer cihazlarıyla ateşleri ölçülecek. Öte yandan yolcularımızın da araca binmeden evvel kesinlikle ateşleri ölçülecek. 38 nokta ve üstü olanlar muhakkak seyahat ettirilmeyecek. Yolcunun HES kodu alması mecburî olacak. HES kodunu paylaşmayanlar seyahat edemeyecek. Maskesi olmayan yolcu muhakkak seyahat ettirilmeyecek. Bunun haricinde otobüs içerisinde kesinlikle dezenfektasyon gereçleri bulunururulacak. Bekleme salonlarımızı çevre ara kuralına nazaran yine düzenlemecek.

Araç içinde değerli olan mevzulardan bir gayrısı ise bizim havadanlıklarımız. . . Bu hususta uçaklara nazaran daha avantajlıyız.

Seferlere başlanmıştıra çok az bir vakit kaldı. Geçtiğimiz 2. 5 aylık müddet bizim için nasıl geçti?

İki buçuk aydır kontak gizliydi. Bizim formda firmamız faaliyet göstermedi. Tabiri caizse şu an değirmende su yok. Değirmene su gelmesi lazım. Türkiye’de yolcu taşımacılığının büyük bir kısmı hala kara yolu ile yapılıyor. Bu kısımda da otobüs şirketlerinin birden fazla kişisel kol. Hasebiyle bu firmaların bundan sonraki süreçte desteklenmesi lazım. Sahiden bundan sonra gerekli tedbirler alınmazsa bu dal yıl sonuna hakikat önemli soruna girer.

‘Sadece şey eskisi olduğuna olmayacak’

Yeni alışılagelmiş listede satışlar dijitale kaydı. Büroları kapatma durumunda bir durum kelam konusu mu?

Bu bahiste çalışmalarımız var. Sizin şey eskisi olduğuna olmayacak. İş yapış formlarımızı değiştiriyoruz. Bu maliyetlerin dışında yolculara yansıtma talihimiz gerekir için masrafları bizim nasıl aşağı çekebiliriz şirketimizi nasıl verimli hale getirebiliriz düşünüyoruz. Kent içerisindeki belli başlı satış bölümünde bırakarak yolumuza devam edeceğiz.

Tüm Türkiye’de 250 adet büromuz var. Peyderpey 200 büroyu kapatacağız. Farklı devası yok bu işin. Artık online bilet satışımız olacak. Yolcularımız sıhhati içindir da bu durum çok daha âlâ olacak.

Koronavirüsün faturası boyut ne kadar oldu?

Kontak kapattık. Bunu şey yapmadık. Sağ olsun devletimiz bir kısım kısa çalışma ödeneği olsun, işçi maaşları olsun verdi. SGK ile ilgili ötelemeler var lakin nihayetinde bunlar bizden istenecek. Kiracı olduğumuz taraflarda kira almayan mülk sahiplerimiz de oldu. Kirasını isteyen mülk sahibi de oldu. Artık bizim bu tekerlek döndükten sonra tekrar bizim yaptığımız ödüyor olmamız lazım. Tüm bu malumatlar ışığında koronavirüsün bize maliyeti 2. 5 ayda 24 milyon TL.

Yüzde 50 kapasite ile seyahat etmek sizin dalınızı nasıl kullanınecek?

Bizim yüzde 50 koltuk kapasitemiz düşürmek devir biletinizin çarpı 2 olduğunu lazım. Bunun daha doğalı yok. Koronavirüs sonrası maske, dezenfektan önce eserlerde eklenince maliyetlerimiz arttı. Odasındaı açıkladık. Yolcularımızdan önemli olarak reaksiyon var.

Nazaran haklıyız. Bu yönde bu türlü devam ederse gidişat âlâ olmaz. Otobüslerde uçaklardaki tam kapasite hakkı tanınmalı ve biz de bilet fiyatlarımızı eskiye çekmeliyiz.

‘Bilet artan olağanda yüzde 100 artırmamız lazım’

Bilet fiyatlarınızı ne kadar artırdınız?

Olağanda en az yüzde 100 artırmamız lazım. Kimi kullanarak yüzde 40 artırdık. Birtakım taraflarda yüzde 50 artırdık.

Online satışa başladınız. Satışlar ne durumda?

Şu anda talepler çok düşük. Kimi kullanaraklarda tavan fiyatı pratiğimize seçin şayet otomobil 20 değil de 17 kimseyle giderse otomobil para kazanmıyor. Geçen sene taşınan yolcunun biz bu sene taşınmasını beklemiyoruz. En az yüzde 50 talep azalmasını düşünüyoruz.

Otobüsünüzü dolduramadığınızı ne yapacaksınız?

Otobüs dolmadığı benim yolcuya ‘inin’ deme bahtım yok. Ben aracı o biçimde gerekliem gerekiyor. Bu türlü de bir riskim var.

Kent içi servisler olacak mı?

Koronavirüs listesinden alınan, ancak ‘otobüs firmaları kent içi servis vermeyecektir’ unsuru vardı. Şu andaki yeni bir genelge çıkmadığı için bu eşsiz yürürlükte. . . Binaenaleyh o unsura istinaden şu anda servis hizmeti veremiyoruz. Türkiye’nin hiçbir mahallinde servis yok. Gayri firmalar da veremez.

‘Mevcut ikramlarımıza devam edeceğiz’

Seferlere başlıyorsunuz. İkramlarınız nasıl olacak?

Biz mevcut ikramlarımıza devam edeceğiz. Genel hali ile kısıtlama gelmezse hijyen koşulları daha çok dikkat etmek kaydıyla mevcut haliyle ikramlarımıza devam edeceğiz.

Bir durum kelam konusu mu?

Yok hayır.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: İzolasyon odaklı yeni bir döneme geçiyoruz

Ermenistan Başbakanı Paroninyan tüm aile bireyleri koronavirüse yakalandı