in ,

TBMM 48 gün sonra mesaiye başlıyor

<br />

TBMM 48 gün sonra mesaiye başlıyor

TBMM Umum seçtiğiniz, 48 günlük aranın akabinde 2 Haziran Salı günü toplanacak. Umum Kurul’da, çarşı ve mahalle bekçilerine kolluk kuvvetleri salahiyeti getiren düzenleme görüşülecek.

Düzenlemeyle birlikte çarşı ve mahalle bekçileri, vazife ortamlarında ve çalışma saatleri içinde çalışan, araçlar durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet mağduru yahut şiddete, istismara uğrama riski taşıyan bayan ve evlatları en yakın umum kolluk ünitelerine teslim edilir.

Ayrıyeten bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve sairlerini rahatsız edenleri engelleyecek, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve gayrı manilerin kaldırılması gerektiği gibi.

TBMM İhtisas Komiteleri da AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı’na yasal düzenlemeleri gündemine aldı. TBMM Sanayi, Ticaret, Kuvvet, Saf Kaynaklar, Malumat ve Teknoloji Komitesi, 2 Haziran Salı günü toplanıyor Yarışmanın Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapacak Daireler Kanun Teklifini ele alacak. Düzenleme ile birlikte Türk Yarışma Hukuku mevzuatına, Avrupa Birliği mevzuatında bölge alan taahhüt ve uzlaşma müesseselerinin getirilmesi amaçlanıyor.

TBMM Adalet Komitesi da 3 Haziran Çarşamba günü toplanan hukuk yargılamasının sadeleştirilmesi, aktifliği artırılması ve sıkıntılarının giderilmesi maksadıyla ilgili Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Kimi Kanunlarda Önemli.

Önlemler devam ediyor

Bu arada koronavirüsle savaş kapsamında Meclis’te alınan önlemler, Sıhhat Bakanlığı Yeni bir tedbir paketi açıklanana kadar devam edecek.

TBMM’de beğenilen olan yazdırma şu formda:

Meclis’teki ziyaretçi yasağı 30 Haziran’a kadar sürecek.

-Siyasi parti küme içtimaları yapılmayacak.

-Milletvekilleri, umumî şura ve yarkurul içtimalarına parti kümelerinin belirlediği sayı nispetinde katılacak.

-Milletvekilleri nöbet yordamı çalışacak. Nöbetçi bakanlığı tatbikine da bu periyot devam edilmeyecek.

-Bu süreçte inceleme çalışmaları toplumsal ara, maske ve hijyen mevzularının hassasiyet gösterilmesi sürdürülecek.

-TBMM’de yapılacak basın içtimaları saatte bir yapılacak.

-Milletvekilleri basın toplantılarını yarım saati geçmemek üzere yapabilecek.

-Basın mensupları içtimaları çevre ara kuralına uyarak takip edebilecek ve Meclis lokantaları da daha evvel alınan kararlara nazaran servis yapacak.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

15 ilde Türkiye’de sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması sona erdi

Gece vakti ilk konuklarını ağırladı