in ,

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Özügergin’den Yunanistan’a: ‘Akdeniz’deki faaliyetlerimiz uluslararası hukuk dahilinde’

<br />

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Özügergin’den Yunanistan’a: ‘Akdeniz’deki faaliyetlerimiz memleketler arası hukuk dahilinde’

Diplomatik kaynaklardan alınan habere nazaran, Özügergin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ‘ nın (TPAO) Akdeniz’de ek benzin arama ruhsat alanı müracaatında bulunmasından sonra çağrılıyor Yunanistan Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinde Türkiye’nin tarihinde anlattı.

Özügergin, Yunanistanlı muhataplarına, Kıbrıs problemi, sonlandırmalar da dahil olmak üzere Şark Akdeniz hususları, hidrokarbon arama ve çıkarma, Libya ve bir bütün olarak yer hakkında Türkiye’nin durumunun bilindiğini ve şeffaf biçimde aktardı.

Türkiye’nin hareketlerini milletlerarası hukuk sonları içinde gerçekleştirdiğini vurgulayan Özügergin, Türkiye tarafından yapılan seferlerde yapılan diyalog davetlerinin şu ana kadar yanıtsız kalmıştır tabir etti.

Özügergin, iki komşunun sadece konuşması için değil, birbirini dinlemesi için asla geç değil belirterek, esas olanın “komşuların birbiri hakkında değil, birbiriyle konuşması” olduğunu kaydetti.

TPAO, Akdeniz’de Türk karasuları dahil olmak üzere, pafta için gerekli ruhsat meydanlarında yedi adet ek benzin meydanı için müracaatta bulunmuş, Enerji ve Saf Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Umumî Müdüriyetinin hususa ait olduğu 30 Mayıs’ta Resmi Gazete’de kullanılmıyortı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ile görüştü

Hrant Dink Vakfı’na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı