in ,

Özyaral: ‘Gel su çok güzel’ diye bağırdığımızda ağzımızdan çıkan damlacık 15-50 metre arası yol alabilir

<br />

Prof. Dr. Özyaral: ‘Gel su çok güzel’ diye bağırdığımızda ağzımızdan çıkan damlacık 15-50 metre arası yol alabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni normalleşme’ açıklamasının akabinde kentler arası seyahat kısıtlaması sona erdi. Tatil planı yapan milyonların ise sahil kentlerine akını başladı. Sıhhat Bakanlığı ve bilirkişiler ise, tatilde yapılan tedbirleri dikkate vatandaşları uyarıyor.

Habertürk’ten Alper Uruş’a konuşmak hami Halk Sıhhati kompetanı Mikrobiyolog Prof. Dr. Oğuz Özyaral da, tatil amaçlı kullanarak önlemleri anlattı.

Kendisi de koronavirüsü yanan Özyaral’ın yaptığı ihtarlar şu formda:

‘Antibakteriyel çözeltide ya da antiseptik ıslak mendil olmalı’

“Bir şeyi lütfen unutmayın; koronavirüs bitmedi. Biz ve yerküre, ‘Azalan vefat vakalarının akabinde sadece biraz sıradana dönelim’ dedik. sahip çözüm ya da antiseptik içeren ıslak mendil, el ve yüzey pakımında olmazsa olmazlardan.

‘En az 3-4 maske bulundurmalı’

Virüsten korunmak için kullandığımız maskeler, ıslatın ve bütün gözetici edilmiştir kaybeder. 3-4 maske ile gitmeli ve maskemiz ısılmakta ve artık onu kullanmamalıyız.

‘Zerrecik 15-50 metre gidebilir’

Deniz kenarında, bir yakınımıza yüksek sesle, “Gel su çok güzel” diye bağırdığımızda ağzımızdan çıkan damlacık, 1 saniye içinde 15 ilâ 50 metre arasında yol alabilir. Şayet bu türlü bağıran birinin neden bu bir tehlike. Hem de bu yanlışa düşmemeliyiz.

‘Güneş ışınları buharlaştırıyor’

Burada şunu vurgulamak gerekir; güneş ışınlarınınca buharlaşır ve kuma düştünün de yaşama talihi yoktur. İşte buradaki deniz kenarında dip dibe olmamalıyız.

‘Konuşma ekranında 2 metreye kadar gidebiliyor’

Konuşurken Kovid-19 taşıyan bir zerreciğin 2 metre, yüksek sesle olduğu 3. 5-4 metre, öksürüp hapşırdığımızda 5-6 metre bulaşık özelliğinin olduğunu bilmeliyiz. Bu iş yani korunmak biraz da matematik. Sahilde, deniz kenarında maske takmalıyız. Plajda tenha ortamları, kalabalık et kesimleri tercih ederek kendimizi tehlikeden izole etmeliyiz. Ağzını şapırdatarak yemek yiyenlerle birebir masaya oturmamalıyız. Bu durumda virüsün, 1-2 metrelik bulaş aralığında olduğunu bilmeliyiz.

‘Sessiz ve sakin olmalıyız’

Buraya kadar anlattığımı tek bir cümleyle özetlemek gerekiyor; deniz kenarında sessiz ve sakin olmalıyız. Yüzme ortamında sonumuz 2 metre olmalı. Tuzlu suda Kovid-19’un yaşama bahtı yoktur. Doğal plajlar, kimsenin denize girmediği ortamlar tercih edilebilir. Burcu sakin koylarda güneşlenilebilir.

Güneşlenme mühleti ne kadar olacak?

Güneşlenmek, güneşin altında saatlerce yatmak değildir. Toplumsal uzaklığa dikkat ederek; saat 12. 00 ile 15. 00 arasında beyaz tenliler 10-12 dakika, buğday tenliler 13-15 dakika, koyu esmerler 20-30 dakikayı aşmayacak biçimde güneşleneceğini. Esmerleştikçe vade artırılmıştır. Kumdan yansıyan güneş ışınları sizin D vitamini almanız için gereken kafidir. Ön çadır ve kamp tatili de öneriyorum; kişilerden uzak olmak koşuluyla bu tatilde bir seçenektir.

‘Hayalet taşıyıcılar var’

Yeni olağanlaşma için gözlemin olduğu kişilerimizin hiçbir şey yaşanmamış olmalı davranması ve olağanın çok üzerinde vatandaşımızın sokakta, caddede olması. Topluluğumuz lütfen unutmasın; Kovid-19 bitmedi; devam ediyor. Kişiler bu virüse yakalanıyor; velev can kayıpları oluyor. Hayalet taşıyıcılar var. Bu şahıslar enfekte oluyor lakin belirti gözlenmiyor ve virüsü yayıyor. Bu maske onu iki tarafın da maske takması gerekiyor.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tükek’ten ‘toplumsal bağışıklık’ uyarısı: Antikor testi pozitif hasta sayısı çok düşük

Vatandaş otogara koştu: Tavan fiyat aşıldı, bavul için 50 lira