in ,

Sağlık Bakanı Koca, Rus mevkidaşı ile görüştü

<br />

Sıhhat Bakanı Koca, Rus mevkidaşı ile görüştü

Nazaran Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya, Koca ile Muraşko, görüntü konferans metoduyla görüştü.

Koca ve Muraşko görüşmede, Kovid 19’a karşı aşı ve ilaç paylaşımı tecrübe paylaşımı ve klinik çalışmalarda iş birliği için adım atılmasını kararlaştırdı.

Sıhhat Bakanlığı TÜSEB Aşı Enstitüsü Bilim Heyeti ile birlikte ilk içtima perşembe günü yapılacaktır. Bundan sonraki süreçte iki memleket biliminde aşı işi konusunda ortak çalışma yürütecek.

Bakan Koca: ‘İki devlet bilim kişilerinin salgına karşı oluşturdukları sinerji çok değerli’

Bakan Koca görüşmede, Türkiye’nin DSÖ’den farklı bir tedavi algoritması kullanarak muvaffakiyet sağladığını, vaka ve irtihal sayılarının günden güne düştüğünü söz etti.

Salgını denetim altına aldıklarını, uygunlaşan hasta sayısının 130 bine ulaşacağını ve 1 Haziran’ı olağanlaşma seçtiğinizine geçildiğini anlatan Koca, Türkiye’de 22 merkezde Kovid-19 aşısı üretmek için çalışma nedenleri, 4 merkezde ise hayvan deneyleri için gerekli gelindiğini kaydetti.

Koca, “Aynı coğrafyayı paylaşan iki devletin bilim kişilerinin küresel salgına karşı oluşturdukları sinerjiyi çok bedelli buluyorum.” Sözlerini kullandı.

Rus Bakan, İTS ve ÜTS konusunda tecrübe paylaşımı talep etti

Rusya Federasyonu Sıhhat Bakanı Mihail Muraşko da Kovid-19 aşısının sentezi üzerinde çalıştıklarını, hayvan deneylerinde olumlu sonuçlar aldıklarını ve kısa vakitte klinik çalışmalara başlanacağını tabir etti.

Türkiye’nin kullandığı İlaç Takip Sistemi’ni (İTS) ve Eser Takip Sistemi’ni (ÜTS) önemsediklerini aktaran Murashko, bu hususta tecrübe paylaşımı talebinde bulundu.

Koca ve Muraşko, görüşmelerin sistemli olarak tekrarlanması ve ilaç-aşı geliştirmede ortak çalışmaların görüşme görüşmesi yapıldı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye’de koronavirüsten 22 ölüm: Bugünkü vaka sayısı 786

George Floyd’u anan futbolcuya ceza Macaristan Futbol Federasyonundan