in ,

Türk Milli Klavye Takımı dünya şampiyonu oldu

<br />

Türk Ulusal Klavye Grubu yerküre şampiyonu oldu

Intersteno Memleketler arası Malumat Süreç ve Muhabere Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Yerküre İnternet Klavye Şampiyonası Finalleri, 1490 yarış kullanıcılarının iştirakiyle 14 Nisan-1 Haziran tarihleri ​​arasında başladı.

Türkiye, Arjantin, Avustralya, Belçika, İsviçre, Çekya, Almanya, Mısır, İspanya, Fransa, Hırvatisyan, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Fas, Malezya, Nijerya, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Rusya , İsveç, Slovakya, İngiltere, ABD ve Vietnam’ın katıldığı şampiyonada, anadil ve çok lisanlı (17 dil) ayrımıyla iki tıpta ve 4 yaş kategorisinde yarış başladı.

Yekun 8 yarıştaki en uygun 3’er yarışçıya 24 madalya verildi.

Türk Ulusal Klavye Ekibi, 3 şampiyonluk, 2 ikincilik, 3 üçüncülük olmak üzere 8 madalya kazanarak ekip halinde bu yıl da Yerküre Şampiyonu oldu.

AA’nın aktardığı habere nazaran, yarışta Çekya 9, Japonya 2, İtalya 2, ABD 2 ve Rusya 1 madalya kazandı.

Dakikada net 109 sözcük yazarak yerküre rekoru kırdı

Anadil yarışında, 0-12 yaş Küçükler Kategorisi’nde Afyonkarahisar Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Nisan Maya Tunçoğlu, isteğe net 109 sözcük yazarak yerküre rekoru kırdı. Tunçoğlu ayrıyeten, Çok Lisanlı Yarışlarda da 15 lisanda net 47366 vuruşla yerküre şampiyonu oldu.

21-99 yaş Deneyimliler Kategorisi’nde de Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’ndan Celal Aşkın okuyun net 153 sözcük yazarak yerküre şampiyonunu kazandı.

Şampiyonada başkaca, Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Rümeysa İçimam, Enes Öztaş, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden İlyas Pamukçu da madalya aldı.

Bu parmakla, en ilmî usullerle 10 parmakla ve bakmadan yazan Türk ekibinin tarih boyunca kazandığı yerküre şampiyonluğu sayısı 39’u yerküre rekoru olmak üzere 100 oldu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Formula 1’de ilk 8 yarışın takvimi belli oldu

Yavaş, tüm belediyeye sosyal medya genelgesi yolladı