in ,

Vatandaş otogara koştu: Tavan fiyat aşıldı, bavul için 50 lira

<br />

Vatandaş otogara koştu: Tavan fiyat aşıldı, bavul için 50 lira

Koronavirüs devreden alınan günün yasaklanmış şehirlerarası yolculuklarında dün kullanılan sıradana döndü.

Emre Eser’in haberine nazaran uzun vadedir binlerce otobüsün park halinde bekli ve ağır bir sessizliğin hakim olduğu İstanbul Esenler otogarında büyük bir hareketlenme başlamış durumda. Bu hareketin sahipleri ise uzun vadedir memleketlerine, yaşadıkları kente ya da yazlıklarına gitmek için gün sayan vatandaşlardı. Otogarda çalışan yaklaşık 200 teşrifatçı ise dün Esenler’e gelen yolcuları kendi firmalarına çekmek için eskisi içindir kıyasıya yarışma halinde bağırmaya devam ediyordu.

‘Bagaj olağan periyoda nazaran çok fazla’

Yeni devrin getirdiği zorunluluklar dahil otobüslerde tek koltuk pratiğine geçilirken bu otobüslerin bilet gelirlerini de kısıtlıyor. Bu tür olunca firmalar da bilet fiyatlarına yandaki boş koltuğun maliyetini ekleyip kimi artırımlar uyguluyor. Velev birden fazla görüşme tavan fiyatın üzerinde bilet fiyatları ile karşılaşmak mümkün.

Yeni periyotta otobüs firmaları yarı kapasite ile çalıştıkları için kendiniz ek gelir yaratmak emeliyle farklı pratiklere da gidiyor. 30 lira ile 50 lira arasında bagaj parası almaya başlamış durumda. Otobüs firması işletmecileri periyoda nazaran çok çokca olduğu ve bunların uzun vadeli kullanım seyahat ettiklerini belirtiyor.

“Şanlıurfa 320 lira”

470 kilometre İstanbul- Ankara yolculuğu için daha evvelden yolculardan 80 ila 100 lira arasında bilet ecri talep ediliyordu. 165 lira fiyat şartına ihtiyacınız var 180-200 lira arasında satış yapıyor. Tavan fiyatın çok üzerinde kalıyor.

Daha evvelden 150 liraya satılan İstanbul-Hatay bileti 250-280 liradan satışa sunulurken 120 liradan satılan İstanbul-Antalya bileti 200 lira, 150 liradan satılan Kars bileti 300 lira, 140 liradan satılan Şanlıurfa bileti ise 320 liradan satışa bekliyoruzuyor.

“Esnafa uğramadılar”

Dün otogarda çalışan taksi ve minibüs şoförleri için hareketlilikten şad olduğunu seçmekken otogarda esnaf ise yolcuların hâlâ tedirgin olduklarını ve yeme-içme için şimdi istedikleri canlılığı yakalayamadıklarını söyledi.

“Kargocu’ya çalışıyoruz”

Otobüslerin bu devirde farklı gelir kapıları aradığını söyleyen bir firma çalışanı, “ Bagajlardan yolcular için ek fiyat talep ediliyor lakin asıl sıkıntı bagaj bölümüne ait yeni devirde bir kargo aracıdır. Vatandaşlar uzun vadedir seyahat edemediği için farklı kentlere gönderilmesi gereken eşya ve besin materyallerini bizler içindir. Bu devirde bu firmalar için ilaçlıdır. İstanbul’dan Türkiye’nin kentine materyal taşımaya başladık. 10 kiloluk bir koli için 20 lira fiyat alıyoruz. Umumide 4-5 koli gönderiliyor ve ortalama bir bilet parasına yakın fiyat ödeniyor. Sabahtan itibaren çok sayıda besin materyali ve teknolojik alet taşıdık. Antalya`da onlarca kuş ve koli koli çiğköfte bile götürdük ”diye konuştu.

‘Sefer sayısı 6’ya katlandı’

Selim Çiftçi, bir otobüsün sefere çıkması için bu otogardaki yazıhanede en az 3 çalışma şeklini belirtti. Çiftçi, “Günlerde telefonlarının hiç susmadığını belirten,“ Bilhassa yaz periyodunun içine girdiğimiz için Antalya’ya yerlere olan talep çok çokça. Yazlıklarına gitmek isteyen vatandaşlar fiyat konusunda çok ziyade düşünmüyor. Diyerek evlatları için fiyatsız bilet kesmemizi istiyor Birtakım vatandaşlar ise ”diye konuştu.

Farklı bir firma çalışanı da 6.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Özyaral: ‘Gel su çok güzel’ diye bağırdığımızda ağzımızdan çıkan damlacık 15-50 metre arası yol alabilir

İstanbul’un göbeğinde taksici dehşeti: 22 lira için müşterisine saldırdı